tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Buerger Hastalığının Öncüsü Sigara

Sigaranın hayatımızı büyük riske attığını artık hepimiz biliyoruz. Ama ne yazık ki tüm bu risklere karşı aramızda hala ısrarla sigara içenler mevcut bulunuyor. Onların ısrarla sigara içmesine karşılık olarak bende ısrarla sigaranın sebep olduğu hastalıkları, sorun ve sıkıntıları paylaşmaya devam edeceğim. Kim bilir belki bir gün bir tanesinden etkilenip sigarayı çıkarıp atarlar hayatlarından…

Şimdi sigaranın sebep olduğu ismi biraz farklı olsa da hemen hepimizin çok yakından tanıdığı bir hastalıktan buerger hastalığından bahsedeceğim sizlere bugün.

Buerger hastalığı nedir?

Bu hastalık genellikle sigara kullananlarda meydana gelen ayak parmaklarında, tırnaklarda görülen bir hastalıktır. Tedavi edilmezse parmağımızın hatta ayağımızın kesilmesine kadar uzanan bu hastalık ne yazık ki oldukça yaygın görülen ve nedeni bilinememekle birlikte daha çok sigara içen erkeklerde görülen bir hastalıktır.

Belirtileri nelerdir?

burger hastalığı-Damar daralması ve damar tıkanması sonucu oluşan kan dolaşımı yetersizliği,

-Ayak ve baldırlarda ağrı,

-Kıllarda hafifte olsa dökülme,

-Ayak parmağında oluşan kramp, üşüme, morarma.

Tedavisi mümkün mü?

Ayaklarınızda bu tür şikayetleriniz varsa ya da tırnak keserken oluşan yaralarınız geç iyileşiyor ve ya morarıyorsa geç kalmadan bir doktora başvurun. Çünkü bu tür rahatsızlıklar genellikle önemsenmez ancak ayak parmağınızdan birinin kesilmesi durumunda artık iş işten geçmiştir. Bu tür bir hastalığınız varsa sigarayı hemen bırakın çünkü sigara içmek hastalığının oluşum aşamasını hızlandırır.

Ayak parmağınızda meydana gelen yaraların tedavisi için atardamarların genişletilmesi adına karnınızdan yapılan basit ameliyatlar uygulanır. Daha küçük yaralar ve erken teşhis durumunda ise kas gevşetici kullanımı gibi basit ilaç tedavileri uygulanır. Nadir de olsa buerger hastalığı el parmaklarında da görülür. Bunun tedavi şeklide yine aynıdır ve el parmaklarında ki tedavi daha başarılıdır.

Ancak bu tedavinin uygulanabilmesi için ayak parmağınızda kangren oluşmadan doktora gitmiş olmanız gerekiyor. Yani her zaman dediğimiz gibi erken teşhis durumunda bu tedaviler etkili oluyor yoksa ülser ya da kangren olan bir ayağın kurtarılması ne yazık ki oldukça güç.

Bu tür hastalıklara yakalanmamanız için lütfen sigarayı biran önce bırakın. Sigara içmeyenlerde hasta oluyor elbette ama sigaranın sağlık açısından oluşturduğu tehlikeleri bile bile hala devam etmek pek rasyonel görünmüyor.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular