tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Çağımızın Hastalığı Topuk Dikeni

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan topuk dikeni hem kadın hem de erkeklerde görülen ve yürümeyi engelleyen ciddi bir ortopedik problemdir. Ayakta çok kalan kişilerde daha sık görülen topuk dikeni rahatsızlığı kişiyi oldukça huzursuz etmekte, topuklarına basmakta güçlük çekmekte ve yürümesine engel olmaktadır.

Peki nedir topuk dikeni?

Gün boyu tüm yükü taşıyan ayaklarımızda ki ağrılar gece olduğunda topuklarımızda toparlanır ve bu bize sabah kalktığımızda topuk ağrısı olarak geri döner. Bu şiddetli ağrının nedeni ise topuk kemiğimizi ayak parmaklarımızın taban kısmına bağlayan dokunun deforme olmasından, incelmesinden kaynaklanır ki işte buna topuk dikeni adı verilir.

Topuk dikeni yalnızca sabah değil gün içinde de sizi rahatsız eder. Örneğin uzun süreli oturup ayağa kalktığınız da topuklarınızın üzerine basmanız zorlaşır ya da uzun bir yürüyüş sonrası artık ayaklarınızın üzerine basmak size ağrı ve sancı verir.

topuk dikeniKimlerde görülür ve neden oluşur?

Topuk dikeni hem erkek hem de bayanlarda görülür ancak erkeklere oranlar bayanlarda daha sık görülür. Bunun nedeni kadınların daha fazla yanlış ayakkabı kullanması olabilir. Çünkü topuk dikenine neden olan etmenlerden bir tanesi ve en önemlisi yanlış ve sağlıksız ayakkabı seçimidir ki bayanlar güzel görünmek adına ayaklarını sıkan, çok yüksek topuklu, rahatsız edici ayakkabıları giyerler.

Yanlış ayakkabı seçiminin yanı sıra fazla kilolar da yine topuk dikeninin nedenleri arasında yer alır. Kilolu bir kişiyseniz ve ayakta durmanız gerekiyorsa topuk dikeni riskini üzerinizde taşıyorsunuz demektir.

Kısacası topuk dikenine neden olan etmenler, yanlış ayakkabı seçimi, fazla kilolar ve yere yanlış basmaktan kaynaklanan nedenlerdir diyebiliriz.

Tedavisi mümkün müdür?

Elbette mümkündür. Yukarıda bahsettiğimize benzer şikayetleri olan kişiler doktora gittiklerinde eğer topuk dikeni meydana gelmişse öncelikle istirahat önerilir. Topuk dikeninin ilk tedavi aşaması ayaklarınızın dinlenmesidir.

Bunun dışında doktorunuzun size önerdiği egzersizleri aksatmadan yapmanız ağrılarınızı hafifletecektir. Eğer dinlenme ve egzersiz sonrası ağrılarınızda azalma görülmezse doktorunuzu topuğunuzdan bir antiinflamatuar ilaç enjekte eder.Yine fizik tedavi de topuk dikeni için önerilen bir başka tedavi şeklidir.

Topuk dikeninin bir diğer tedavisi ise evde kendinizin uygulayacağı basit yöntemdir. Evde oturturken topuğunuzun altına lastik bir top ya da cam bir şişe alıp topuğunuzla iyice bastırarak şişeyi ya da topu ayağınızın altında günlük düzenli olarak çevirin. Tıpkı ayak masajı gibi olan bu tedavi yöntemini düzenli uyguladığınızda topuk dikeni sorununuz ortadan kalkmış olacaktır.

Topuk dikeniniz varsa ayakkabı seçimine dikkat edin. Bayanlar için dolgu topuklu ayakkabılar çok daha sağlıklı olacaktır. Topuk kısmı ayakkabılar giymeye özen gösterin.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular