tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Cildin Beslenmesi

Cildin Beslenmesi: Her cildin besleyici bir kreme ihtiyacı vardır. İlk kırışık-22-23 yaşlarında, bazen daha da önce ortaya çıkar. Cilt bakımı 15-16 yaşında başlarsa, vakit kaybedilmemiş olur. Üç çeşit cilt vardır: Kuru, yağlı ve normal.

YAZIN KURU CİLT:
Kuru cilt, ciltteki vitamin eksikliğinden ileri gelen bir du­rumdur, giderilmesi için de cilde bu vitaminlerin verilmesi ge­reklidir. Ne çeşit krem kullanılırsa kullanılsın, yüze yedire yedire ve yukarıya doğru sürülmelidir.
Kuru cilt için en iyi çare domuzyağı veya lanolindir, ama meyve veya sebze vitaminleri de eklenmelidir.
Avucunuza bir parça domuz yağı veya lanolin koyun, bir kaç damla çilek veya ahududu suyu damlatın ve bunu cilde yedire yedire sürün. Bu kremin yüzünüzde en az yarım saat kal­ması gerektir. Yumuşak bir bezle çıkarılır. Yüzün temizlen­mesi, hem gece yastığınızın kirlenmemesi, hem de cildin «nefes alması» bakımından uygundur.

KIŞIN KÜRÜ CİLT:
Domuzyağı veya lanoline, portakal, havuç, kereviz, veya haşlanmış kuru meyvaların (erik. şeftali gibi) suyu karıştırılır, Bir parça bal da eklenebilir.
Lecithin Kremi:
10 Gr. Lecithin, 100 Gr. Lanolin, 10 Gr. Kakao yağı, 15 Gr. bal ve 1 çorba kaşığı badem yağı. Lanolin, kakao yağı ve balı lecithin ile birlikte ikili kapta eritin. Sürekli surette karıştırıp Ballarken yağı ekleyin. Hepsi güzel bir şekilde karışınca ateşten indirin, soğuyana kadar üfleyin. Meydana gelen bu besleyici krem, yorgun ve buuruşuk cilt için her gün kullanıla­bilir.
Süt Kremi:
Hazırlanması çok kolay ve çabuk olan son derece iyi ve besleyici bir krem de şudur: 100 Gr. Saf lanolin, 1/4 çay bardağı süt (veya krema), bir parça asilbent ruhu, biraz sodyum benzoat, bir kaç damla gülsuyu, 10 damla limon yaprağı yağı (Hin­distan melisa yağı), 100 Gr. badem yağı. Lanolini ikili kapta eritin ve kabı ateşten çıkarın. Öte yandan, badem yağıyla asil­bent ruhunu bir kâsede karıştırın ve bu karışımı erimiş olan lanolinin içine dökün. Bu karışımı, rengi açık sarı olana ve sertleşene kadar karıştırın. İyice soğumadan sütü (veya kre­mayı) ekleyin. Bu kremin küçük bir kısmını, hemen kullanmak üzere ufak bir kavanoza doldurun ve geri kalanını da soğuk bir yerde saklayın. İçinde süt bulunmasına rağmen, uzun süre dayanır bu krem.

NORMAL CİLT: 
Normal cildin bakımı, kuru cildinkine cok benzer.  Limon, portakal veya salatalık suyu karıştırmak gerekir. Bu, bütün cilt tipleri için iyi bir usuldür, ne var ki sebze veya meyveleri ara sıra değiştirmek faydalı olur.

YAZIN YAĞLI CİLT:
Saf domuz yağı veya lanolini, tercihen salatalık, kavun, erik, havuç veya pırasa suyuyla karıştırın. Yağ ifrazatı fazla olduğundan bu çeşit ciltle uğraşmak oldukça zordur. Bunun için cildiniz anormal derecede yağlıysa bir doktora gitmeniz iyi olur,

Sinir otu Kremi:

Sinir otunun köklerini doğrayın ve pişirin. Aynı miktarda ve güneş altında eritilmiş yağ katın, (tereyağı). Bu karışımı bir yandan üflerken, bir yandan da sinir otundan çıkan suyu dam­la damla damlatın ve karışım kar gibi beyaz bir renk alana kadar sürekli olarak karıştırın. Bir parça çiçek suyu veya yağı ekleyin. Her tip cilde uyan bir krem elde edeceksiniz.

KIŞIN YAĞLI CİLT:
Kreminize limon veya salatalık suyu katın. Ayrıca, nor­mal ve kuru ciltlerde olduğu gibi, çeşitli meyva veya sebzele­rinin suyundan da faydalanabilirsiniz.

Sıkıştırıcı Krem:
Bir çorba kaşığı domuzyağı veya lanolinle 1 çay kaşığı asilbent ruhunu karıştırın. Elde edeceğiniz krem, yaşlı ve sar­kık ciltler için iyidir.
Lanolin Kremi:
150 Gr. saf lanolin, 100 Gr. Badem yağı, 150 Gr. Arı su. Lanolini ikili kapta erittikten sonra, içine badem yağını ve suyu tek tek damlalar şeklinde damlatın. Krem beyaz renkli ve gözenekli olana kadar üfleyin. İçine lavanta yağı da atıla­bilir.

Zeytin Kremi:
2 çorba kaşığı saf lanolini bir kavanoza koyun. Bunu ikili kaba koyun ve sıvı hale gelene kadar ısıtın. Aynı miktarda zeytinyağı ekleyin. Kavanozun kapağını kapatın ve iki yağ iyi­ce karışıncaya kadar sallayın. Kreme güzel bir koku kazandır­mak için bir parça lavanta yağı veya başka bir koku atıla­bilir.
Portakal yediğiniz zaman, özellikle yafa portakalının ka­buğunun yağını sıkmayı unutmayın. Bunun için, üstteki ta­bakayı keskin bir bıçakla soyun, kalanı sıktığınız zaman yağ çıktığını göreceksiniz. Sonra bu yağı kreminizin içine karış­tırabilirsiniz. Sözünü ettiğimiz kabuğu doğrudan doğruya yüzünüze bastırmak suretiyle yağını çıkarır ve hemen ardından kremi sürebilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular