tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Erkeklerde Prostat Kanseri Riski

Cinsel hayatlarında aktif olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski daha yüksek olduğu belirlendi.

Yapılan bir araştırmada 800 kadar erkeğe cinsel yaşamlarında ne kadar aktif olduklarına dair sorular soruldu. Deneklere ergenlikten itibaren cinsellikte ne kadar aktif oldukları ve kaç kişiyle ilişkiye girdikleri, ayrıca cinsel hastalık tanısı konulup konulmadığı da soruldu.

Uzman ekibin araştırmasında prostat kanseri tanısı konulan ve hastalık olmayan erkeklerin verdikleri cevaplar karşılaştırıldı.

prostatAraştırma sonucunda kanserli gruptakilerin yüzde kırkının, yirmili yaşlarında ayda yirmi kez ya da daha fazla cinsel olarak aktif durumda oldukları, bu oranın kanserli olmayan grupta yüzde otuziki olduğu belirlendi. Yalnız aradaki bu farkın yaş ilerledikçe kapandığının görüldüğü belirtildi.

Ayrıca kanserli olmayan gruptakilerin üçte birinden azının, prostat kanserlilerinse 2/5’inin altı veya daha fazla kişiyle cinsel ilişkisi olduğu belirlendi.

Bu araştırma genç yaş üzerinde odaklandığından diğer araştırmalardan farklı olduğu ve muhtemelen yüksek seviyedeki cinsellik hormonlarının bazı erkeklerde hem yirmili-otuzlu yaşlarda cinsellik dürtüsünü artırdığından, hem de hayatlarının daha ileriki yıllarında prostat kanserine yakalanmalarına sebep olduğu açıklanıyor.

Hormonlar prostat kanserinde önemli bir rol oynuyor aynı zamanda kanser hücrelerini teşvik ettiği düşünülüyor ve hormonları azaltmak için uygulanan tedavinin yaygın olduğu açıklanıyor.

Prostat Kanseri Derneği başkanı John Neate ise araştırma yararlı olsa da bu konuda sonuca varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular