tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Çocuğunuzu Kruptan Koruyun

Krup Nedir?

Genellikle küçük çocuklarda görülen, gırtlak ile çevresini tutan viral bir hastalıktır. İlkbahar ve kış aylarının başlarında daha sık görülmektedir. Krup çocukların ses tellerinde şişme meydana getirerek rahatsızlık vermektedir. Gırtlak kısmını saran bu virüsler, hastalığı soğuk algınlığına çeviren virüs tipleridir.

Çocuklar üzerinde ateşlenme, baş ağrısı, huzursuzluk ve burun akıntısı gibi rahatsızlıklar ile kendini göstermektedir. Eğer zamanında müdahale edilmez ise nefes borusu, gırtlak ve bronşlara ilerleyerek, bu bölgelerdeki salgılarda artış meydana getirir. Ağır geçirilen bu hastalık çocukta halk arasında hırlama olarak adlandırılan stridor denilen bir ses duyulur. Bu hastalığın en belirgin özelliği ise çocuğun havlama tarzında öksürmesi ve ses kısıklığıdır.

Bu hastalık çocuklar üzerinde genel olarak yatarken yoğunlaşmaktadır. Çocukluk döneminde bu hastalık kendi haline bırakılıp müdahale edilmez ise 5-6 gün içerisinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Fakat öksürme rahatsızlığı durmaksızın devam edebilir.

Krup hastaları genelde ayakta tedavi görmektedir. Bu hastalığa ağır yakalanan kişilerin yaklaşık %10’a yakını hastanede hekim kontrolü altında yatış göstermektedir.

cocuk doktoruKrup Hastalığı Bulaşır Mı?

Krup hastalığı çok kolay bir şekilde başkalarına geçebilir. Bu hastalığı yaşayan kişinin taşıdığı virüsler ufak bir öksürmesi veya hapşurması gibi ağız yoluyla çıkan suların, bulunduğu ortamdaki diğer insanlara geçmesi çok kolaydır.

Krup hastalığı tekrar eden bir rahatsızlıktır. Fakat sık sık tekrarlıyorsa ise alerjik sorunlar meydana gelmiş demektir. 5 yaşını tamamlayan çocuklarda bu hastalık çok az görülmektedir.

Kruptan Korunma

Krup hastalığının bulaşıcı bir özelliği olmasından dolayı, çocuklar (özellikle 5 yaşından küçükler) soğuk algınlığı gibi ya da öksürük gibi bir rahatsızlığı olan kişiler ile aynı ortamda bulundurulmaması gerekir. Aksi takdirde çocuğun hastalığı kapması büyük bir olasılıkla vardır.

Çocukları bu hastalıktan korumak için, ellerini sık sık yıkamak gerekmektedir. Hastalık ilerlemeden hekime başvurarak tedavisine erken başlanmalıdır. Özellikle çocuklar sigara dumanına maruz bırakılmamalıdır.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular