tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Çocuk düşürme hapları

İstenmeyen hamilelik sebebiyle hekime başvurulduğunda ilk yapılacak ultrasonla bakılması ve muayenedir. Bu muayene ile hamileliğinizin kaçıncı haftada olduğunu öğreneceksiniz.  Ülkemizde yasalar 10 haftaya kadar olan istenmeyen hamileliklerin sonlandırılmasına izin vermektedir. Hamileliği sonlandırmakta en güvenli ve sağlıklı olan yol kürtajdır. Hamileliğin cerrahi müdahaleyle rahmin dışına alınmasına kürtaj denilmektedir. Kürtaj uygun olarak yapılırsa kalıcı bir problem çıkmaz.

Ülkemizde piyasada var olan ilaçların hiçbirisi hamileliği sonlandırmak amacıyla kullanılmaz. İlaç ile düşüğün yapılması tıbbi olarak kabul görmeyen bir vaziyettir. İlaçlar ile ya da uygun olmayan yollarla hamileliğin sonlandırılması genellikle kırsal kesimde yaygın bir durumdur. Bu tarz düşükler çok miktarda kanama ile iltihaplanma sebebiyle oldukça risklidir.

Son senelerde Avrupa’nın ardından ABD’ de kullanılmakta olan bir ilaç güvenli düşük yapılması için kullanılmakta. Ama bu ilaç kullanılırken çok dikkat edilerek sağlık kuruluşlarının kontrolünde yapılıyor. Hastalar oldukça bilinçli şekilde söylenenlere uymakta. Ülkemizde bu ilacın kullanımı özel koşulların sebebiyle iyice tartışılmak zorundadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular