tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Çocuklar ne kadar egzersiz yapmalıdır?

Amerikan Ulusal Spor ve Beden Eğitimi Birliği tarafından yayımlanan bir rapor, ço­cukların günde en az 1 saat aktif olması, hareketlilik içinde bulunması ve spor yap­ması gerektiğini bildirmiştir.

Güvenlik meselesi
Çocuğunuzun güvenliği her şeyden önce gelir. Bizler küçükken sokakta oynayıp zıplayabilirdik. Ancak günümüzde çocuklarımızın dışarıda oyun oynamasından korkar hale geldik. Bunun başlıca nedenleri arasında trafik ve çocuğumuzun kaçı­rılması ya da taciz edilmesi korkusu yer almaktadır. Uzmanlar da korkularımızın yersiz olmadığı konusunda hemfikirdir. Maalesef çocuklarımız anne ve babaları­nın küçükken sahip olduğu özgürlük duygusunu yaşayamamaktadır. Çocuğunu­zun dışarı çıkarak koşup oynamasından korkuyorsanız, kendisine oyun oynayabi­leceği ve egzersiz yapabileceği bir alan sağlamak zorundasınız.

egzersiz
Okul
Okul fonların yetersiz olması nedeniyle, okulda spor aktiviteleri ve spor müsaba­kaları düzenlenememektedir. Beden eğitimi sınıflarının kalabalık olması nedeniy­le, birçok çocuk zamanını sıranın (basketbol oynama sırası, yüzme havuzunu kul­lanma sırası, vb.) kendisine gelmesini bekleyerek geçirmektedir. Bazı okullarda öğ­le yemeği molasında video ve bilgisayar kullanma hizmeti verilmektedir. Bu ne­denle çocuklar bahçeye çıkıp spor yapmak yerine bilgisayar ve videonun karşısına geçmektedir. Birçok okul oyun bahçesi olarak aldıkları açık alanları satarak maddi kâr elde etmektedir. Çocuklara ayrılan oyun alanları açık araziler satılması nede­niyle daraltılmaktadır. Bazı okullarda, okul bahçesinde basketbol ve futbol oyna­ma imkânı bile yoktur çünkü alan darlığı nedeniyle saha gerektiren spor aktivite­leri yasaklanmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı çocuklar okulda istedikleri gibi spor yapma şansına sahip değildir.

Egzersizin maliyeti nedir?

Çocukların okul dışında spor yapmak zorunda kalması ailelerini harekete geçir­mektedir. Çocuklarının spor yapmasını isteyen aileler, çocuklarını özel spor klüp­lerine yazdırmaktadır. Spor yapmayı sevmeyen bir çocuk judo, karate, hokey, yüz­me ve jimnastik gibi kurslara gidebilir. Bu kurslar hem yararlı hem de eğlencelidir. Ancak kursların maliyetini göz önünde bulunduran birçok aile, çocuğunun spor aktivitelerine katılmasına pek de sıcak bakmamaktadır.

Amerikan Ulusal Spor ve Beden Eğitimi Birliği tarafından yayımlanan bir rapor, ço­cukların günde en az 1 saat aktif olması, hareketlilik içinde bulunması ve spor yap­ması gerektiğini bildirmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular