tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Çocuklarda Obezite

Obezitenin temelinde yatan nedenin yetersiz ve kötü beslenme olduğunu daha önceden söylemiştik. Obezite sorununun kökeninde duygusal çalkan­tılar ve psikolojik nedenler de yatıyor olabilir.

Çocuklarda görülen obezite sorunu­nun nedenleri yetişkinlerde görülen obezite vakalarının nedenlerinden daha fark­lı olabilir. Metabolik sorunlar, sindirim sıkıntısı, endokrin sorunu veya bazı ilaçla­rın yan etkileri obeziteye neden olabilir. Doktorunuz obezitenin temelinde yatan tıbbi bir komplikasyonun olup olmadığını araştırmalıdır.

Obezite için önerilen modern tıp tedavileri:

Doktorlar obezite sorunu yaşayan çocukların beslenme programlarında köklü de­ğişiklikler gerçekleştirmektedir. Obezite sorununun çözümü için ilaç kullanılıyor olsa da, ilaç kullanımının çocuklar için uygun olmadığı öngörülmektedir.

Doğal sağlık tedavileri:

■ Bira mayası yemek yeme isteğini bastırır. Çocuğunuz çabuk acıkıyorsa, bira mayası kullanabilirsiniz,
■ Özel olarak hazırlanan “krom” takviyesi ürünlerini kullanarak çocuğunuzun kan şekerini belirli bir seviyede tutabilirsiniz. Kan şekerinin belirli bir düzey­de sabitlenmesi, iştahı da düzenlemektedir. Sertifikası Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış olan bir besin terapistinin onayı olmadan krom takviyesi kullan­mayınız.
■ Uzun vadeli olarak planlanan homeopati tedavileri de iştahı kontrol altında tutarak kilo alımını önler:
■ Çocuğunuz kabızlık, üşüme ve cilt problemleri yaşıyorsa homeopati ala­nında özel olarak hazırlanan “grafit” maddesini kullanabilirsiniz.
■ Çocuğunuz burun-boğaz mukoza zarı iltihabından dolayı beslenme sıkın­tısı çekiyorsa, “Kali Carb.” adlı maddeyi kullanabilirsiniz.
■ Çocuğunuz besinler konusunda çok hassassa ve cildi hemen kızarıyorsa, “ferrum” maddesinin kullanımı uygundur.
■ Çocuğunuz uyuşukluk sorunu yaşıyorsa, yüzü hemen kızarıyorsa ve sindi­rim sistemindeki yanma hissinden şikâyet ediyorsa, “kapsikum” adlı mad­denin kullanımı tercih edilir.
■ Çocuğunuzun kilo sorunu, yaşadığı duygusal çalkantılardan kaynaklanıyorsa, çiçek esansları kullanabilirsiniz.
■ Çocuğunuz kendisini yetersiz hissediyorsa ve sürekli panik yaşıyorsa, kara ağaçtan elde edilen bitkisel ürünleri kullanabilirsiniz. Yılan otu çocuğunuzun üzerindeki kötümserliğe son vererek moralini yükseltir. Şimal çamı öz güven eksikliği yaşayan çocuklar için uygundur.
■ Lavanta ve biberiye yağlarının kullanımı depresyonda olan ve kendisini uyu­şuk hisseden çocuklar için etkilidir. Bu yağları buharlaştırıcı etkisi olan bir cam tüpün içine koyabilirsiniz.

Faydalı terapiler:

Akupunktur, homeopati, aromaterapi, çiçek esansları, refleksoloji, Ayurveda, ma­saj, geleneksel Çin terapileri, besin terapileri. Besin terapileri obezite üzerinde en etkili olan terapidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular