tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Çocuklarda Şeker Hastalığı

Tip 1 diyabet çocuklarda en sık görülen şeker hastalığıdır. Bu hastalık pankreasın insülin salgılayamamasından kaynaklanmaktadır. Diyabetin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak çevresel, kalıtımsal faktörlerin ve enfeksiyon gibi etkenlerin şeker hastalığına neden olduğu düşünülmektedir.

Diyabet kız çocuklarında da erkek çocuklarında da görülebilir. Tip 1 diyabet bağışıklık sistemi hastalığı olarak sınıflandırılmaktadır. Tip 1 diyabet, belirtileri görülmeden çok uzun bir süre önce ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda görülen diyabet bebeklik döneminde ya da çocukluk döneminin ilk safhalarında başlar; ancak belirtiler çocukluk döneminin sonlarına doğru ortaya çıkar. Diyabetin belirtileri arasında yorgunluk, aşırı susuzluk, sık sık tuvalete çıkma, altına kaçırma, iştah kaybı, kilo kaybı, deri enfeksiyonları, ağız etrafında yaralar; çok ileri safhalarda bulantı, kusma ve karın ağrısı yer almaktadır.

Şeker hastalığı için öneriien modern tıp tedavileri:

Şeker hastası çocuklara diyet ve insülin tedavisi önerilmektedir. Hastalığın teşhisinden sonra geçen bir yıl içinde, çocuğunuzun insülin ihtiyacının çok az olduğunu gözlemleyebilirsiniz. İnsülin karından ya da kalçadan yapılarf enjeksiyonla vücuda verilir. Uygun görülen başka noktalardan da iğne vurulabilir.

Doğal sağlık tedavileri:

– Homeopati alanında uygulanan tedaviler dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Homeopati tedavileri modern tıp tedavilerini destekleyici bir rol oynayabilir. Bazı şeker hastalları sadece homeopati tedavisi görmektedir. Homeopati uzmanınız sertifikası Sağlık Bakaniığı’nca onaylanmış bir uzman olmalıdır.
– Bira mayası “krom” içermektedir. Krom kan şekeri düzeyini ve metabolizmayı dengeli bir hale getirir. Bir çay kaşığı bira mayası şeker hastası çocukların yemeklerinin içine ilave edilebilir.
– Sarımsak ve soğan kan şekeri seviyesini düşürür. Çocuğunuza sarımsak tabletleri verebilirsiniz, bu tabletlerden günde bir kere kullanabilirsiniz.
– Ayurveda uzmanlar kandaki glükoz oranını dengelemek üzere özel terapiler uygulayabilir. Bu özel terapilerde şifalı bitkiler ve otlar da kullanılabilir. Ayurveda terapilerinde olumlu sonuçlar alınabilir.
– “Krom pikolinat” şeker hastalığı tedavisinde kullanılmakta ve olumlu sonuçlar vermektedir. Klinik ortamda yapıları test çalışmalarında bu maddenin başarılı sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bu madde kandaki şeker miktarı üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir, bu nedenle doktor tavsiyesi almadan, deneyimli bir besin terapistinin uygulaması olmadan bu maddeyi asla kendi başınıza kullanmayın.
– Dihidropiandrosteron (DHEA) adlı hormon şeker hastalığını önleyebilir. Dihidropiandrosteron hormonu tedavisi için deneyimli bir besin terapistine başvurabilirsiniz.

Faydalı terapiler

Akupunktur, besin terapisi, geleneksel Çin terapileri, herbalizm, homeopati, Ayurveda

Evde yapabilecekleriniz

– Çocuğunuz uygun bir yaşa geldiğinde, kan şekerini ölçmeyi öğretin.
– Çocuğunuz uygun bir yaşa (9 yaşına) geldiğinde, vücuduna insülin enjekte etmeyi öğretin.
– Kan şekerinin düşmesi ihtimaline karşı, elinizin altında şeker bulundurun.
– Çocuğunuzun öğretmenine, hipoglisemi ve hiperglisemi hastalıklarının belirtilerini anlatın. Bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiğini dile getirin.
– Çocuğunuza lif ve karbonhidrat yönünden zengin gıda maddeleri»verin. Çocuğunuz egzersiz yapmaya başlamadan önce, bir dilim ekmek, meyve suyu ya da karbonhidrat içeren bir gıda maddesi tüketmelidir. Çocuğunuzda günde 3 ana öğün, 2-3 ara öğün planı hazırlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular