tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Damar Lezyonunun Tipi

Damar bozukluklarından kaynaklanan ve en az 24 saat süren felç, sinir mer­kezlerini etkileyen bir lezyondur. Bazı olgularda iyileşme birkaç hafta içinde gerçekleşirken, bazılarında birkaç ay, hatta daha uzun sürebilir.

Kolaylık açı­sından yapılan bir sınıflandırmaya göre hastalar, üç hafta içinde eski hareket gü­cüne kavuşanlar ve felcin daha ağır lezyonlara yol açması nedeniyle bunu ba­şaramayanlar olarak iki gruba ayrılırlar.

Gereğinden uzun bir süre hareketsiz bı­rakılanlar dışında ilk gruptaki hastaların tümünde tam bir iyileşme gözlenir. Üç hafta içinde tam iyileşmenin gerçekleş­mediği daha ağır lezyonlar ise çözümü güç bir sorun olarak karşımıza çıkar. (Doğal olarak bu belirlemede, yalnızca akut atağı atlatan hastalar göz önüne alınmaktadır, çünkü ağır lezyonlarla başlayan felçte ölüm oranı yüzde 50 do­layındadır.)

Tüm felç olgularının yaklaşık yüzde 10’u özellikle ağır bir rehabilitasyon programıyla tedaviyi gerektirirken geri kalan hastaların yüzde 9O’ı eski hareket gücüne kavuşur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular