tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Demans: Doktorunuzu Ziyaret Ettiğinizde

Demansın teşhisi için, doktorunuz, burada listelenmiş soruları sorabilir. Doktorunuzun, düşünce yeterliliğinizin farklı niteliklerini değerlendirmesine yardımcı olacak birkaç basit soru vardır. Bu soruların bazılarına verilen cevapların skorları toplanır ve bu toplam skor sadece teşhis için değil aynı zamanda hastalığın yaşam kalitesi üstündeki etkilerinin de değerlendirilmesini sağlar. Bu, tedavinin, kişinin yardıma en çok ihtiyaç duyduğu alanlara odaklanmasına veya yöneltilmesine de yardımcı olur.

Bu hususta en sık sorulan sorular; telefon kullanabilme, yürüme mesafesinden daha uzak yerlere gidebilme, yemek yapma, ev işi yapma, çamaşır yıkama, kendi başına ilaç alabilme, ve para alıp verebilme yeterli­liği gibi; kişinin, bağımsız yaşayabilme fonksiyonlarının seviyesini değerlendirir.

Daha ileri demans durumunda olan kişiler için; yeme, dolaşma, yıkanma, giyinme, idrar ve bağırsak hareketle­rinin kontrolü gibi; günlük yaşamın temel aktivitelerini icra edebilme yeterliliğine dair bir değerlendirme yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular