tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Depresyon Hakkında Teoriler

Psikoanalistler; depresyon­daki yetişkinler için, ölüm ya da ayrılma şeklinde bir ebeveynin kaybı, ya da sevgi göstermekten uzaklaşması halinin büyük üzüntü verici olduğuna inanmaktadır. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde, bu tür bir kayıp, bir tür gecikmiş üzüntü reaksiyonunu tetikleyebilir.

Davranış terapistleri, depres­yona, öğrenilmiş davranışın bir neticesi olduğu gözüyle bakmak­tadır; depresif kişilerin, yetişti­rilme şekli ve deneyim suretiyle hiçbir şeyi değiştiremeyeceklerini öğrenerek, denemekten vazgeçtik­lerini ileri sürmektedirler.

Bilişsel teori, çoğu depres­yonun, kişilerin, değersiz olduk­ları, dünyanın düşman olduğu, geleceğin ümitsiz, şanssızlıkların bir kader olduğu şeklindeki yanlış inançlarından kaynaklandığını ileri sürmektedir.

Semptomlar

Bir majör depresyon dönemi, birkaç hafta ila birkaç yıl sürebilir. Şiddetli depresyondaki kişiler, avutulamaz perişanlık, ümitsizlik, suçluluk, ve değersizlik duygusu yaşarlar. Gelecek için ümitleri yoktur ve ölüm ve intihar üstüne çok düşünürler. Bazen, mezar günahları için cezalandırılacakları ya da tedavisi olmayan bir hasta­lıktan ölecekleri gibi, psikotik sabuklamalar (aldanma, yanılma) yaratırlar.

Depresif kişiler bazen, insan ilişkilerinden kendini çeker, yaşama olan tüm ilgilerini kaybeder, ve keyif alma becerilerini kaybederler. Depresyonlu kişiler, sinirli, huysuz, aksi olabilir ve konsantre olmakta veya küçük kararlar vermekte dahi zorluk çekebilir, aynı bazı fikirleri kafala­rının içinde defalarca döndürebi­lirler. Depresyonun sebep olduğu eylemde bulunma yetersizliği nedeniyle demoralize olabilir ya da kendilerini suçlu hissedebilirler. Bu suretle, depresyonun artma­sına sebep olan bir kısır döngüye girebilirler.

Majör depresyonu olan kişilerin yarısında ve en şiddetli şekilde depresif olanların yüzde 90’ında, fiziksel semptomlar (belirtiler) vardır. Bunların en yaygın olarak görülen­leri; (her ne kadar bazılarında aşırı iştah görülse de) iştah kaybı, (her ne kadar bazılarında aşırı uyku eğilimi olsa da) uykusuzluk, sırt ağrısı, baş ağrısı, mide sorunları, kabızlık ve yorgunluktur.

Majör depresyonu olan kişilerin yüzde 15’inde, psikotik semptomlar – genellikle sabuklama (örneğin polis tarafından izlendiği şeklinde mantıksız düşünceler) vardır. Ama ayrıca bazen, sanrı (halüsinasyon) veya tutarsız düşünme de görülür. Sabuklamalar genellikle, imge yoksunluk, fiziksel hastalık veya günah işlemiş olma şeklindedir.

Ajitasyon, kabızlık, anksiyete ve uykusuzluk; nonpsikotik depresyona oranla psikotik depresyonda daha çok görülür. Ayrıca, intihar riski de daha büyüktür.

Tedavi Seçenekleri

Eğer depresif iseniz, aile dokto­runuz, bir konuşma ve ilaç ile genellikle size yardımcı olabilir. Bazı kişiler, bir zihin sağlığı profesyoneline görünmek isteye­bilir. Tedavi işe yarar. İlaç ve psikoterapi, hastalığın dönem­lerini kısaltabilir ve tekrarlama şansını azaltabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular