tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Diş Çıkarma

Birçok çocuk 4-6 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Çocuklar 2-3 yaşına gelene kadar diş çıkarırken birtakım sorunlar yaşayabilir. Diş çıkarmak huzursuzluk ve asabiyet gibi duygusal durumlara neden olabileceği gibi ishal ve uykusuzluk gibi fiziksel sorunla­ra da yol açabilir. Bazı uzmanlar diş çıkarmanın bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen bir etken olmadığını savunsa da, anneler kendi tecrübelerine dayanarak diş çıkarmanın birçok olumsuzluğa neden olduğu konusunda sürekli şikâyet etmektedir.

Diş Çıkarma nedeniyle ortaya çıkan sorunlar için önerilen modern tıp tedavileri
Doktorlar diş halkaları ve diş jeli kullanımını önermektedir.

Doğal sağlık tedavileri
– Poli vinil klorür (PVC) maddesini içermeyen diş halkalarının kullanımı uygun­dur. Uyku sorununuz varsa, bebeğinizi bir beşikte hafifçe sallayarak uyutabi­lirsiniz.
– Homeopati alanında sıklıkla kullanılan papatya diş çıkarma esnasında da kul­lanılabilecek bir bitkidir. Bebeğinizi rahatlatmak ve diş acısını gidermek için günde en fazla 6 kere papatya kullanabilirsiniz. Papatyayı ne şekilde kullana­cağınızı tecrübeli bir homeopati uzmanından öğreniniz.

– Bach çiçek esansları ile yapılmış ve diş için özel olarak üretilen kremleri kulla­nabilirsiniz. Kıyafetlerinin üstüne damlatacağınız birkaç damla lavanta esan­sı da bebeğinizin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.
– Bebeğinizin küvet suyuna birkaç damla papatya ve lavanta yağı damlatın.
– Bir damla papatya yağının içine bir çay kaşığı organik bal karıştırın. Bu karışımı bebeğinizin diş etine sürün. Karanfil yağı antiseptik özelliği nedeniyle diş çıkaran bebekler için de kullanılabilir. Bir damla karanfil yağını birkaç damla zeytin yağı ile seyreltin ve elde ettiğiniz karışımı bebeğinizin diş etine sürün.
Hatmi kökünden elde edilen şurup iltihaplanmış olan diş etine oldukça iyi gelmektedir. Birkaç damla hatmi kökü şurubunu bebeğinize yedireceğiniz ye­meklerin içine damlatabilirsiniz.
– Papatya veya rezene çayı demleyin ve hazırladığınız bitki çayı soğuyana kadar bekleyin. Soğuyan çayı bebeğinize içirdiğinizde, rahatladığını göreceksiniz.

Faydalı terapiler
Herbalizm, homeopati, geleneksel Çin terapileri, kranyal osteopati, masaj, reflek-soloji.

Uyarı
Ateş ve kusma diş çıkaran bebeklerde görülen belirtiler değildir. Bebeğiniz diş çıka­rırken bu belirtileri de gösteriyorsa, mutlaka doktorunuzu arayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular