tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Diyabet Tipleri

Diyabet Tipleri
Diyabetin 3 tipi vardır.
Tip 1 Diyabet
Çocuklarda ve gençlerde sık görülür. Pankreas bezi insülin hormonunu ürete­mez. Bu nedenle bu kişiler dışarıdan uygulanan insülm hormonuna tamamen bağımlı olarak yaşarlar. Tip 1 diyabeti olanlar gün içinde birkaç kez kan şeker­lerini kontrol eder ve kendilerine insülin hormonu enjekte eder. Stres, fiziksek yorgunluk, kötü beslenme gibi etkenlerin hastalıklarını kötüleştirdiğini bilirler. Gebelik de onlar için hem fiziksel hem de psikolojik bir stres olarak kabul edi­lir.

Tip 2 Diyabet
Bu diyabet türü çok daha yaygındır. Ne yazık ki toplumumuzun şişmanlaması nedeniyle görülme sıklığı da artmaktadır. Vücudumuzun insülin üretimi artan kilolarımıza uyum göstermekte güçlük çeker. Vücut yeterli insülm salgılayama-dığmda ya da hücreler her zaman insülini “dinlemeyip” yeterli şeker girişine izin vermediğinde gelişir. Her iki durumda da, kanda gerekenden fazla şeker kalır. Kimi durumlarda egzersiz ve uygun bir diyet kan şekerini kontrol etmek için ye­terli olabiliyorken, kimi durumlarda da kan şekerini düşürmek için ağızdan ve­rilen ilaçlar ve hatta insülin önerilmektedir.

Gestasyonel Diyabet
Buna gebelik diyabeti de diyebiliriz ve glukoz intoleransma sadece gebelikte rastlanır. Günümüzde 200 gebenin 57inde gestasyonel diyabete rastlanmaktadır. Plasenta tarafından üretilen hormonların etkisi ile bu diyabet tipi daha çok gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkar. Sıklıkla doğumu takiben düzelir. Bu grup­taki hastalarda gebelik sonrası dönemde Tip 2 diyabet geliştirme riski % 40-60 civarındadır. Bu gebelerin çoğunun ailesinde diyabet öyküsü vardır ya da önce­ki gebeliklerinde de diyabetle karşılaşmışlardır.

Gestasyonei diyabet kimlerde daha sık görülür?
• Kilolu olanlar, az hareket edenler
• 30 yaşından sonra gebe kalanlar
• Yüksek kan basıncı ve kolesterolü olanlar
• Ailesinde diyabet öyküsü olanlar
• Önceki gebeliğinde gestasyonel diyabet geçirmiş olanlar
• Önceki gebeliğinde 4,5 kg üzerinde çocuk doğurmuş olanlar
• Polikistik över sendromu olanlarda

Geçmişte sadece yüksek risk faktörü taşıyanların kanda şeker yükleme testi yap­tırmaları istenirken, günümüzde, bizim ırk karakteristiklerimiz de göz önünde bulundurularak, tüm gebelerin hamileliklerinin 24 ile 28. haftaları arasında bu testi yaptırması önerilmektedir.

Şeker yükleme ya da diğer adı ile oral glukoz tarama testinde, 50 gram şeker so­lüsyonu içtikten 1 saat sonra kan örneğiniz alınarak glukoz seviyeniz ölçülür. Eğer kan şekeriniz 140 mg/dl değerinin altında ise normal olarak değerlendiri­lir. Ölçüm bu değerin üstünde çıkarsa, en az 8 saatlik bir açlık sonrasında 100 gramlık ikinci glukoz yüklemesi ile 3 saatlik bir bekleme sürecine girilir. Her sa­at başı kan örneği alınıp kan şekeriniz değerlendirilir. Bu ölçümlerde en az iki değer yüksek çıkarsa sizde gestasyonel diyabetin gelişmiş olduğu söylenebilir. Eğer ikinci yükleme testi normal çıkarsa, hastanın klinik durumuna, bebeğin tahmini ağırlığına (iri bebek olasılığı) ve amniyon sıvısı durumuna göre (amniyon sıvısının normalden fazla olması) takibe devam edilebilir. Gerekli durum­larda da 3 saatlik test 4-6 hafta sonra tekrarlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular