tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Bu noktada oldukça yaygın birkaç yan­lış görüşe değinmek, bilinçsizce girişi­len rejimlerin yarardan çok zarar getire­ceğini açıkça gözler önüne serecektir.

• Grisini şişmanlatmaz: Grisini, galeta gibi adlarla tanınan ve peksimet gibi iyice fırınlanmış bir çeşit ekmek olan yiyecekleri rejim yaparken tüketilebilecek en uygun gıda sananların sayısı hiç de az değildir.

Grisininin nem oranı yaklaşık yüzde 3’tür. Bu oran ekmekte yüzde 40’a ve bazen daha yüksek değer­lere ulaşır. Ağırlığının önemli bir bölü­mü su olan ekmek yağ da içermez. Bir başka deyişle 100 gr grisininin vereceği kalori, 100 gr ekmekten çok daha fazla­dır. Az su içeren grisinideki un ve yağ zengin bir kalori kaynağıdır. Ekmeğin kalori değeri 100 gr’de 250, grisininin ise 400 kaloridir. Bu nedenle 100 gr gri­sini yiyen bir kişi 150 gr’den fazla ek­mek yemiş gibi olur. Sonuç olarak grisi­ni ekmekten daha fazla şişmanlatıcıdır ve kalori değeri daha yüksektir.

• Pirinç şişmanlatmaz: Pirinç çok yön­lü, sağlıklı, besleyici ve öbür tahıllara göre daha kolay sindirilebilen bir besin­dir. Bütün tahıllar gibi, ağırlıklı olarak karbonhidrat içerir. Mideden hızla geçer; bağırsaklarda daha uzun süre kalır. Emil­me yüzdesinin yüksek oluşu, yeniden acıkmayı kolaylaştırır. Bu nedenle pirinç genel kanının tersine kilo aldırıcı beslen­mede son derece yararlı, rejim yaparken tüketilmeye ise hiç uygun değildir. Yük­sek sindirilebilme özelliği hemen hiç se­lüloz içermemesinden kaynaklanır. Bu durum iltihaplı bağırsak hastalıklarında güvenle yenilebilmesini sağlar. Çünkü sindirim sistemini pek fazla zorlamaz.

• Yağsız peynir şişmanlatmaz: Piyasada yağsız olduğu belirtilen yerli-yabancı çeşitli peynirler vardır. Mozeralla da bunlardan biridir. Gerçekte bu süt ürün­lerinin yağ oranları yüzde 20 dolayında­dır ve enerji değerleri de pek düşük de­ğildir. Örneğin 100 gr yağsız peynirin vereceği enerji genellikle 300 kaloriyi aşar.

Porsiyonu yaklaşık 200 gr kabul edersek bir tabak kıymalı makarnadan 590 kalori alınacağı, bunun da aynı mik­tar yağsız peynirden daha düşük kalorili olduğu görülür. Gene aynı ağırlıktaki sı­ğır bifteği 535 kalori, bir porsiyon tere­yağlı makarna 509 kalori ve bir porsiyon domatesli makarna 463 kalori verir. Ya­ni yağsız peynirler bu yiyeceklerin hep­sinden daha yüksek kaloriye sahiptir.

Zayıflamak için akşam yemeğinde birkaç dilim ekmek, birkaç bardak şa­rap ve zeytinyağlı karışık bir salata eşli­ğinde yağsız peynir yiyen bir kişi, böy­lece az yediğini sanarak ertesi günü kar­şılamaya hazırlanır. Oysa “içi ezildiği” için “gece açlığını” çay ve çöreklerle bastırır. Bu “rejim” yemeğinin, yani yağsız peynir, ekmek ve zeytinyağlı sa­latanın verdiği toplam enerji yaklaşık 1,000 kaloridir. Oysa kilo aldırıcı bes­lenme öğünleri de aşağı yukarı aynı dü­zeyde kalori içerir.

• Düşük kalorili hamur işleri, kepekli ekmekler, diyet yoğurdu gibi özel be­sinler şişmanlatmaz: Bunlar yalnızca piyasada satılan normal karşılıklarına oranla daha düşük kalorilidir. Gerçekte bu fark da sanıldığı kadar büyük değil­dir. Kepekli undan yapılmış makarna­nın kalorisi 362, normal makarnanınki 368’dir. Kepekli ekmek 240 kalori, be­yaz ekmek ise 276 kalori içerir. En az kalori içeren yağsız peynirler bile yak­laşık 250 kalori, yarım yağlı yoğurt 51 kalori, tam yağlı yoğurt 71 kalori ve­rir.

• Şarap, bira, likör, kola, taze meyve suları şişmanlatmaz: Bu besinlerin sıvı olması kalori kaynağı olarak pek fazla hesaba katılmayabileceklerini düşündü­rebilir. Oysa yalnız suyun kalorisi yok­tur. Bunun dışındaki bütün İçecekler ka­lori içerdiklerinden birer sıvı besin ola­rak kabul edilmelidir. Bunların gene 100 gr’si temel alındığında sek beyaz şarabın 65 kalori, sek kırmızı şarabın 70 kalori, tatlı şarabın 145 kalori, konyağın 298 kalori, biranın 51 kalori, tatlı likör­lerin yaklaşık 500 kalori, meyva şurup­larının 310 kalori, portakal suyunun 50 kalori, üzüm suyunu 63 kalori, kolanın 110 kalori verdiği görülür. Bu veriler­den, özellikle yaz aylarında artan içecek tüketimiyle birlikte kalori alımının da arttığı kolaylıkla anlaşılabilir. Dolayı­sıyla içecekler her zaman kalori içerik­lerine göre değerlendirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular