tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Döküntülü Hastalıklar

Döküntü, derideki çeşitli belirtilerin genel adıdır. Bunların bir bölümü deride sadece renk değişikliği meydana getirirler. Deri­ye leke halinde kan hücum etmesiyle olu­şan kırmızılıklara eritem denir. Bunlar, üzerine parmakla bastırıldığında kaybolur­lar. İnfeksiyon hastalıklarında deride gö­rülen bu tip döküntülere, yani eritemlere ekzantem, mukozada meydana gelen dö­küntülere ise enantem adı verilir.

DÖKÜNTÜ VE BENEKLER
Bebeklerin ter bezi kanalları isilik ya da sıcak döküntülerine neden olabilecek şe­kilde kolaylıkla tıkanabilir. Aşırı nemlendirici kullanımı ve dar giysiler gözenekleri tıkayabilir. Sabun ve deterjanlar sorunu daha da artırabilir. Bazı isilikler mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Virüsler nedeniyle ortaya çıkan döküntü vaka­larında ateş, iştah kaybı ve bitkinlik gibi belirtiler görülmektedir.

Döküntü, kırmızı deri üzerinde aralıklı kabarcıklar şeklinde görülür. Kızamık­çık lekelerine benzeyen döküntüler de vardır. Döküntü egzama ile karıştırılmama­lıdır. Egzama ve ürtikerin kendilerine özgü izleri ve belirtileri olduğundan, dökün­tülerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Bazı bebekler çok ağladıklarında ya da acı çek­tiklerinde, döküntü oluşabilir. Ancak bu izlerin hemen geçmesi beklenir.

Döküntü için önerilen modern tıp tedavileri

“Kalamin” adı verilen losyon döküntüyü hafifletir. “Asetaminofen” adlı ilaç ateşi düşürür. Döküntü ateş eşliğinde meydana gelirse “asetaminofen” kullanımı tercih edilmelidir. Döküntüye neden olan herhangi bir bakteriyel durum söz konusu ol­duğunda ya da kaşıntıdan dolayı döküntülü bölgede enfeksiyon oluştuğunda, an­tibiyotiğe başlamanız tavsiye edilebilir.

Doğal sağlık tedavileri

Doğal sağlık tedavileri sadece döküntü durumunun giderilmesini değil, döküntü­ye neden olan etkenlerin kaynağına inmeyi hedefler. Gıda alerjisi, egzama, farklı alerji türleri, çocukları etkileyen kızamık ve kızamıkçık gibi enfeksiyonlar, hava sı­caklığı, ateş, duygusal sebepler, bebeklerin bezlerinin ıslak olması ve virüs gibi et­kenler döküntüye neden olmaktadır. Bu tür durumlarda aşağıda önerilen tedavile­ri uygulayabilirsiniz:

– Kalendula kremi adı verilen krem hastalıklı bölgeye sürüldüğünde cilt kaşıntı­sını ve yangıyı geçirir.
– Bach çiçek kremleri, cilt kaşıntısını azaltarak cildin iyileşme sürecini hızlandırır.
– Çocuğunuzun banyo küvetine birer damla papatya ya da Roman papatyası yağı damlatırsanız belirtilerin hafiflediğini görürsünüz.
– Döküntüye neden olan ve virüsler nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonların te­davisi için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Bu yağı buharlaştırıcı etkisi olan cam bir tüp içine ya da çocuğunuzun banyo küvetine koymak suretiyle kulla­nabilirsiniz.
– Duygusal sebeplerden dolayı ortaya çıkan döküntülerin tedavisi için stres terapi­lerini uygulayabilirsiniz. Çiçek esansları da bu konuda oldukça etkilidir. Kaya gü­lü adı verilen bitki panik, kaza ve ani hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan dökün­tülerin tedavisinde kullanılabilir. Çocuğunuz döküntünün neden olduğu kaşın­tıdan dolayı halsiz ve bitkin hissediyorsa kendisine zeytin yediriniz.
– Homeopati alanında kullanılan bazı tedavi şekilleri de döküntüye iyi gel­mektedir. Çocuğunuz sık sık döküntü sorunu yaşıyorsa uzun vadeli bir ho­meopati tedavisinin uygulanması gerekir. Ateşle beraber seyreden döküntü vakalarında güzelavrat otu kullanılabilir. “Rhus Tox.” adı verilen madde kü­çük kabarcıklar şeklinde oluşan kaşıntılı döküntülerin tedavisinde oldukça etkilidir.

Faydalı terapiler
Homeopati, herbalizm, çiçek esansları, aromaterapi, geleneksel Çin terapileri, refleksoloji, Ayurveda ve besin terapileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular