tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Duş Başlıkları Hastalık Riski Taşıyor!

Sağlık araştırmalarınde her gün yeni bir bilgi sonuç açıklanıyor. Araştırmacıların elde ettikleri sonuçlar elbette ki bizlerin yararına olabilecek bilgileri içeriyor. ABD “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre duş başlıkları türlü bakterilerin gelişmesine ortam hazırlıyor ve solunum yolu hastalıklarına yol açabiliyor.

duşColorado Üniversitesi’nden bir ekip, vereme bağlı olmayan akciğer iltihaplanmalarındaki artışı duş almayla ilişkilendiren araştırma sonuçlarından yola çıkarak ABD’nin dokuz kentinde elli duş başlığını incelemeye aldılar ve bunların 3/1 oranında “mikrobakteri mikobakterium avium” belirlediler.

Bu araştırmaya göre; yaşlıların, hamilelerin ve bağışıklık sistemi zayıf olanların risk gurubunda olduklarına dikkat çekiliyor. Ayrıca bakterinin, yorgunluk, kuru ve inatçı öksürük ile solunum zorluğuna sebep olabileceği belirtiliyor.

Metal duş başlıkları plastiklere oranla daha az bakteri barındırabileceği ve duşa girmeden önce suyun kısa süre de olsa akıtılması gerektiği önerisinde bulunuyorlar. Sağlıklı kişilerin endişelenmelerine gerek olmadığı da önemle belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular