tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Düzenli İlaç Kullanıyorsanız Kantarondan Uzak Durun

Kantaron otu depresyon ve iltihabi hastalıklarda geleneksel tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Ancak kanser,kalp, kolesterol yada ülser ilacı kullanıyorsanız kantaron otundan uzak durun, Çünkü tedavinin yararlı etkisini ortadan kaldırıyor. Kantaron otu doğum kontrol haplarının etkisini azaltarak istenmeyen gebeliklere bile yol açıyor.

Soru: Annem meme kanseri, kantaron otu kullanabilirmi?

Kanser tanısıyla annemin sağ memesi alındı, Radyoterapi uygulandı,  şu anda kemoterapi görüyor. Bir yakınımız sarı kantaron otunun kanserde şifalı olduğunu söyledi, bu bitkiyi kullanmamızda sakınca var mı?

Cevap: Kantaron otu halk arasında bindebirlik otu, kan otu, kılıç otu, yara otu olarak da bilinir. Piyasada St.John’s Wort adıyla kapsülleri de satılan bu bitki geleneksel tedavilerin başında geliyor. Özellikle depresyon ve iltihabi hastalıkların tedavisinde etkili. Kanserle ilişki olarak yapılan hayvan çalışmalarında kantaron otunun bazı tümörlerde kanser hücrelerini öldürdüğü gösterildi. Ancak insanlar üzerinde etkinliği kanıtlanmadı. Bu konuda araştırmalar devam ediyor. Ancak kantaron otunun hiçbir yan etkisinin olmadığını düşünmek doğru değil. Başta kanser hastaları olmak üzere ilaç kullanmak zorunda olan kişiler bu bitkiden uzak durmalı. Çünkü kantaron otunda, vücudumuzda bir çok kimyasal olayı başlatan çok sayıda madde var. Bu ot ilaçların etkinliğini ve tedavi edici özelliğini azaltıyor. Örneğin kantaron otundan elde edilen kapsüllerin, tabletlerin kullanılması kanser ilaçlarının etkinliğini azaltarak tedavi edici yararların azalmasına sebep oluyor.

Yine doğum kontrol haplarının etkisini azaltarak istenmeyen gebeliklere neden olabiliyor. Kantaron otu, kolesterol ve ülser ilaçlarının da etkisini azaltıyor. Depresyon ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında ilacın etkisini aşırı derecede artırabiliyor. Etkinliğin bozulması hastalar için tehlikeli sonuçlar doğuruyor.

Prof.Dr.Erkan TOPUZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular