tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Düzensiz Adet Kanamaları

21 günden az ya da 35 günden fazla aralıklarla meydana gelen adet kanamaları, düzensiz olarak nitelenir. Ergenlikte ve adet kanamasını düzenleyen hormonların değiştiği menopozdan önceki yıllarda, düzensiz adet görülmesi normaldir.

Bazı kadınlar, yetişkin yaşantıları boyunca çoğu kez düzensiz adet görür. Kimilerinin ise, stres, diyet, seyahat, hastalık veya egzersiz nedeniyle normal düzenlerinde değişiklikler olur. Düzensiz adet görmek, çoğu kadının tıbbi bir problemi olduğunu göstermemesine karşın, endişe ve strese neden olabilmektedir.

Adet kanının beklenmedik bir anda gelmesi, düzensiz adet döneminin yaygın bir türüdür. Adetinizin ortalarında görülen hafif bir kanama, yumurtlamayla meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Düzensiz kanamayla birlikte meme başı akıntısı da görülmesi, hipofiz bezi tümörlerinden kaynaklanabilir.

Eğer düzensiz adet görüyorsanız, doktorunuza başvurun. Doktorunuz, pelvik muayenenizi yapacak ve adetinizi düzenleyen hormon düzeylerinizi ve/veya hipofiz bezi, tiroit bezi ve hipotalamusun salgıladığı hormonlarınızı değerlendirmek için muhtemelen kan testleri yapacaktır.

Nonnalden yüksek düzeydeki erkeklik hormonlan da düzenli adet görülmesini engelleyebilir ve aşın kıllanmaya ve akneye yol açabilir.
Doktorunuz, bunun altında yatan herhangi bir hastalığı ya da hormonal problemi tedavi edecektir. Ayrıca, doğum kontrol hapları da adetlerinizi düzenlemeye yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular