tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Ektropion Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Binlerce çeşit göz hastalığı içinde yer alan ve göz kapağının dışa dönmesi olarak adlandırılan ektropion hastalığı hem estetik açıdan hem de sağlık açısından problem oluşturan bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen ekrtopion hastalıkları kalıcı görme kayıplarına kadar gidebilmekte ve hayatımızın en önemli parçalarından biri olan görme yetimizi kaybetmemize yol açmaktadır.

Ektropion Nedir?

Göz kapağının dışa doğru dönmesinin tıp biliminde ki ismi ektropiondur. Ektropion hastalığı bebeklikte ya da yaşlılıkta görülebilir. Bunun nedeni ise göz kapaklarının gevşemesidir. Yaş ilerledikçe tüm vücutta olduğu gibi gözde bulunan kas ve lifli dokularda gevşer, gevşeyen dokular nedeni ile göz kapağı göze tutunmamaya başlar ve göz kapağı dışa doğru döner.

Göz Kapağı Dışa Dönerse Ne olur?

entropion– Öncelikle görünüm açısından yani estetik olarak hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkacağı için hiç kimse göz kapağının dışa doğru dönük olmasını istemez ve olduğu zamanda bu durumdan hoşnut olmaz.

– Gözde bulunan saydan tabakanın sürekli olarak göz aşı ile ıslatılması gerekir ki sağlıklı bir görme yaşanabilsin. Dışa dönük bir göz kapağında ise düzenli ve sürekli bir göz yaşı döngüsü yaşanmayacağı için gözün saydan tabakasında kalıcı görme sorunları meydana gelebilir.

– Dışa dönük göz kapağı nedeni ile göz kapağında göz yaşı durmayacağı için göz yaşları yanağa doğru akacaktır.

– Ayrıca görme bozukluğu, iltihaplanma, kabuklanma gibi sorunlarda oluşur.

Ektropion Tedavisi Var Mıdır?

Ektropion tedavisi cerrahidir. Ancak her ektropion tedavisi aynı değildir. Uygulanacak cerrahi müdahaleye karar verilmeden önce gözde ektropion oluşmasına neden olan faktörler araştırılır ve tedavi yöntemine bu etmenler doğrultusundan karar verilir. Eğer ekrtopiona sebep olan göz kapağı doku ve liflerinde meydana gelen gevşeklik ise bu durumda göz kapağı dokularını sıkılaştırma işlemi yapılır. Yüz felci ya da cildin hasar görmesi sonucu oluşan ektropion hastalı için ise cilt nakli gibi tedavi yöntemleri tercih edilir.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular