tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

EMDR Terapisi Tüm Fobilerinizi Yok ediyor

Kapalı alanda duramaz kimisi, kimisi sudan korkar, kimileri ise yüksekten. Kişiden kişiye değişen ama hemen her insan bulunan korku ya da korkular vardır. İşte bu korkuların en şiddetli olanları fobi olarak nitelendirilir.

emdr

Fobi nedir?

Fobi, mantığımızın söz geçiremediği, şiddetli ve kontrol edilemeyen bir korkudur. Bazen bir nesneden, bazen bir hayvandan ya da bir olgudan, içinde bulunulan durumdan korkulur. Korkunun mantıklı olması, herkes tarafından kabul edilmesi gerekmez. Zaten fobi böyle bir durumdur. Bazılarına çok basit, saçma hatta anlamsız gelse de sizde bu korkunun anlamsızlığı bilseniz bile kendinize söz geçiremezsiniz.

Fobi nasıl ortaya çıkar?

Bir şeylerden korkma, ürkme sebebinin net olarak şu yada bu sebepten ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte uzmanlar bu korkuların yani fobilerin bilinçaltına yerleşen herhangi bir olayın daha sonradan dışa vurumu olarak yorumlarlar.

Çocukken yaşanılan bir kaza, ailenin şiddet uygulaması, suda boğulma tehlikesi geçirme, insanlar tarafından alay edilme gibi böyle pek çok durum sizin fobinizin oluşumuna zemin hazırlamış olabilir.

EMDR terapisi nedir?

EMDR terapisi ile kişinin daha önce yaşamış olduğu olayalar gözden geçirilerek fobisine neden olan olay bulunmakta ve durumun üzerine gidilerek tedavi edilmektedir.

EMDR tedavisi ilaç tedavilerine göre çok daha hızlı etki gösterir ve kalıcı bir yönü vardır. Tedavi süreci sona erdiği zaman artık fobilerinizden kurtulmuş bir hale gelirsiniz.

Bu tedavi yöntemi çok karmaşık korkuları olan kişiler için pek uygulanmamaktadır. Daha çok tek bir olay üzerine yoğunlaşılan fobiler için kullanılır. Tek bir noktaya yoğunlaşıp o korku tamamen yok edilmeye çalışılır.

Davranış tedavisi olarak genellikle iki yöntem kullanılır. İlk yöntemde kişi korkutuğu durumla birebir ancak dereceli olarak karşı karşıya getirilir. Yani kapalı olan fobisi olan bir kişi dereceli olarak kapalı alanda bırakılır ya da toplum içine çıkmaktan korkan birisi zaman zaman toplum önüne çıkarılır. Bu şekilde izlenen bir tedavi yöntemidir.

Diğerinde ise kişiden korktuğu durumu hayal etmesi, yani hayal gücü ile kendini korkutuğu şeyle beraber hissetmesi sağlanır. Çoğu kişilerde genel olarak bu tedavi yöntemini tercih ederler.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular