Endometrioz, Kadın Hastalığı

Uterusun yani rahmin iç yüzünü döşeyen endometrium denen zarın, karında nor­malden başka yerlerde bulunarak hasta­lık yapmasına endometrioz denir. Endo­metrium dokusunun yumurtalıklara, göbe­ğe ve karın içinde peritonun değişik yerlerine yerleşmesinin nedenini açıklayacak çeşitli teoriler varsa da hastalığın asıl oluş nedeni tam olarak bilinmez. Genellik­le doğum yapmış genç kadınlarda kasık ağrısı, cinsel birleşme sırasında ağrı (dis-paroni), âdet görmenin ağrılı olması (dis-menore) gibi şikâyetlerle kendini belli eder.
Endometrium dokusunun her aybaşı dö­neminde hormonların etkisiyle çalışmaya başlayarak salgı yapması yerleştiği dokularda ağrıya.neden olmaktadır. Tedavi için hormon (progesteron) kullana­rak endometrium dokusundaki bu çalışma­yı azaltmak yani inhibe etmek gereklidir. Ancak tümöral bir gelişme gösteren, çok kere ovaryumlarda çikolata kisti denen kistler meydana getiren endometrioz odak­larını ameliyatla çıkarmak en etkili tedavi yöntemidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. veysel karnak dedi ki:

  slm ben veysel kanadadan yaziyorum benim esimin andumetrioz hastasi ne zaman aybasi,bazen agri ne zaman kimildasa agriyor ne zaman seks yapsak da agriyor belki kist mi patladi aybasi kanamasi once kavverengi sivi geliyor bazen beli agriyor rotgende cektirdik bir sey cikmadi buradaki doktorlar ne oldugunu bulamadilar acaba ne lutfen biraz bilgi verin ne yapmak gerekir tesekurler veysel karnak

 2. gül dedi ki:

  merhaba aynı şikayetler bendede oluyor.doktora gittim. hiçbirşey bulamadılar.ancak çikolata kistinden şüphelendiler.

 3. Kadriye dedi ki:

  doktor bana farlutal 5mg ilacı verdi. 2 yıldır adet olamıyorum. bilgi verirseniz sevinirim.

 4. Gunay_M dedi ki:

  salam,Bende endometrioz hastaligi bulunmakdadir,rahmin ich yuzunde miomalar ve kistalar bulunmaktadir,ve benim 48 yasim var ne onerisiz? 8 yildi tedavi olunmama rağmen hale hastalikçshiddetli agrilar oldugu shekilde devam etmekdedir.
  Ultra ses muayinelerin sonucları böyledir- Endometriy-6mm-hiperplaziya
  rahmin sağaçarxaya meyilli-77,8x61mm
  miometriy heterogen
  rahminde düğün -11x18mm
  Sol yumurtalik-33x34mm
  Aşağı qütbde kista-22,9×21,6mm,mayeli

  ne önerirdiz,qisa bir surede sizden cevab gozlemekle…önceden tessekkur ederim…

BİR YORUM YAZ

sağlık