tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Ergenlikte Sağlık

Günümüzde bile pek çok genç kız kendi cinsel organlarının bakımı ve temizliği konusunda eksik ve yanlış bilgiye sahiptir; toplumdaki önyargılar da âdet kanaması sırasındaki davranışını etkilemektedir. Oysa âdet kanamasının nedenini ye oluşumunu anlamak genç kızı rahatlatacaktır.

İLK ADET ÖNCESİ DÖNEMDE

Pek çok genç kız adet görmeye başla­madan önce cinsel organından lökore olarak adlandırılan koyu kıvamlı beyaz bir akıntı geldiğini fark eder; bu da genç kızın huzursuz olmasına yol açar. Akıntı idrar ve dışkı gibi İstemli olarak denetim altına alınamaz; belirli zaman­larda görülmesi ve giderilmesi söz ko­nusu değildir. Hatta çamaşırın ıslanıp lekelenmesine yol açarak genç kızı utandırabilir. Dolayısıyla bu konuda genç kıza yardım edilmelidir.

Lökore görülen genç kıza cinsel or­ganın sürekli nemli oluşunun deriyi tah­riş etmemesi için ne yapması gerektiği öğretilmelidir. Her şeyden önce seçilen giysiler gözden geçirilmelidir. Salgıyla ıslanan dar külot ve pantolonlar dış cin­sel organ (vulva) dudakları arasına sıkı­şınca buradaki deri ve mukozanın tahriş olmasına yol açabilir. Bol giysiler ise akıntının verdiği rahatsızlığı azaltır. Genç kızın çoğu zaman günde iki-üç kez çamaşırını değiştirmesi gerekir.

Akıntı çok fazlaysa, külota yapıştırı­lan ve dışarıdan fark edilmeyen küçük petler kullanılabilir; bunlar günde bir­kaç kez değiştirilebilir. Ufalanacağı için kâğıt mendil bu amaçla kullanılmamalı­dır. Pamuk da ıslanarak bu bölgedeki tüylere yapıştığından ve çıkarıldığında lif bıraktığından önerilmez. Üstelik pa­muk bu bölgeyi temiz tutmak yerine, deri ve kıllara yapışarak nemin ve kötü kokunun yayılmasına yol açar.
Vulva temizliği için piyasada özel hijyenik petlerin yanı sıra losyon ve sprey olarak hazırlanmış temizleyici ve sabunlar da vardır ama bunlar sık kulla­nıldığında tahrişe yol açtığından zararlı köpük oluşturduğundan, durulamak zor olabilir. Bununla birlikte gerektiği za­man kullanılıp, bol suyla durulanırsa bölgenin gerçekten temizlenmesini sağ­lar.

Doğru kullanıldığı sürece spreylerin alerji oluşturma dışında bir zararı yok­tur. Ama kesinlikle dölyolunun içine değil, cinsel organın dış yüzüne sıkıl­ması ve bu bölge suyla temizlendikten sonra kullanılması gerekir. Bu nedenle tek başına kullanıldığında normal temizlemenin yerine geçemez. Doğru kullanıldığından emin olunursa genç kızla­rın bu spreyleri kullanmalarına İzin verilmelidir. Ama spreyin tek başına yeterli olmadığı ve tam bir temizli­ğin yerini alamayacağı belirtilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular