tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Esnemek Bulaşıcı mıdır?

Esnemek halk arasında uyku habercisi olarak bilinir. Karşınızda birinin esnediğini gördüğünüzde sizde esnemeye başlarsınız. Uzmanların bu konudaki açıklamalarına bir göz atalım:

Empatik refleks

Esnemeyi düşündüğümüzde ya da birinin esnediğini gördüğümüzde hatta esneme ile ilgili bir yazı okuduğumuzda hemen bizde de esneme olur. Uzmanlara göre bu durum – yani başkalarının esnemesini taklit etmek de deniyor – empatik bir refleks olarak açıklanıyor.

esnemeNöron etkisi

Esneyen birisini görmekle kişinin beynindeki nöronlar harekete geçiyor, bu sayede esneyen kişinin o anda ki refleksi hissetmesine sebep oluyor ve esneme ihtiyacı ile eylem gerçekleşiyor.

Aynı zamanda sıkılma işareti

Uzmanlar; insanlarda ki esneme eyleminin neden gerçekleştiğini, neden bu ihityacın oluştuğunu bulmaya çalışıyorlar. Araştırmacıların bir kısmı bunun sıkıntıdan oluşabileceğini düşünmesine rağmen bir kısmı ise; esneme ile kandaki oksijen ve karbondioksit dengesinin bu sayede korunduğunu ileri sürüyor.

Beyni serinletiyor

Bu konuda son yapılan araştırmalara göre ise; esneme ile beyinde serinleme olurken daha hızlı çalıştığı ortaya çıkıyor, tıpkı bilgisayarlardaki vantilatör gibi. Ayrıca esnemenin uykuya hazırlık olarak bilinmesine rağmen, esneyerek beyinde soğuma oluşunca uykuya dalmakta da zorluk ortaya çıkıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular