tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Fistül Nedir?

Fistül nedir?

Dr. Fikret Tanırgan: iki organ veya doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir bağlantının (kanalın) olmasına fistül denir. Anal kanal ile deri arasında anormal bir bağlantının (kanal) olmasına ise perianal fistül denir. Hemen her zaman daha önceki bir apse sonucunda oluşan perianal fistül, apsenin geliştiği salgı beziyle apsenin drene olduğu cildi birbirine bağlayan küçük bir geçittir.

Kimlerde daha çok görülür?

Dr. Fikret Tanırgan: Anal bölgede apse hikayesi olan hastalarda çok sık görülür. Bununla beraber anal bölgeye olan travmalar, anal yolla olan cinsel ilişkiler, anal bölgede ortaya çıkan virütik hastalıklar sonrasında, ülseratif kolit ve crohn gibi iltihaplı bağırsak hastalığı olanlarda sık görülür.

Tedavisi nasıl yapılır?

Dr. Fikret Tanırgan: Fistül tedavisindeki amaç, iltihabı ve fistül boşluğunu ortadan kaldırmak, hastalığın tekrarlamasını engellemek ve bunları da yaparken de kişinin dışkı kontrolünün bozulmamasını sağlamaktır.

Tedavisi için genellikle ameliyat gerekir.

Hemoroid ve fistül sorunu olanların hangi uzmana başvurması gerekir?

Dr. Fikret Tanırgan: Hemoroid hastalıklarıyla ilgili olarak genel cerrahi uzmanları ve gastroenteroloji uzmanlarına başvurmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular