tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Fobiler

Bir fobi, kişi sıradan bir nesne, aktivite ya da durumla karşı­laştığında, kişiyi korku yaratan bu şeyden kaçınmaya yönelten mantık dışı korku duygusudur.

Fobiler, anksiyete‘nin en yaygın şekilleri olup, her yaş ve gelir grubundaki Amerikalıların yüzde 5 ila 13’ünü etkiler. Her yaştan kadınlar ve bunu takiben 25 yaş üstü erkekler fobilere en çok maruz kalan gruplardır.

Semptomlar

Bir fobi, çalışma ve sosyal ilişki yeterliliği dahil olmak üzere, yaşamınızın tüm unsurlarını altüst edebilir. Semptomlar, söz konusu nesne veya durum ile karşılaşıl­dığında ani, ısrarlı ve mantık dışı panik veya korkuyu içerir. Genel­likle, korkunun normal ya da mantıklı olmadığını bilirsiniz, lakin kontrol edemezsiniz.

Agorafobi, yaygın fobilerden biri olup, topluluk içinde olma korkusudur. Akrofobi, mantık dışı bir yükseklik korkusudur. Klostrofobi ise mantık dışı bir kapalı yer korkusudur. Bazı insanlar bazı hayvanlardan, genellikle yılan ve örümceklerden, aşırı derecede korkarlar.

Çoğu insan, bu durum­ların herhangi birine ilişkin ılımlı derecede korku duyar ki bu normaldir. Bununla beraber, korku ve anksiyete kontrolden çıkmaya ve günlük hayatınızı etkile­meye başlarsa; örneğin, topluluk arasında olmayı veyahut asansöre binmeyi reddediyorsanız  bir fobi olarak kabul edilir ve tıbbi dikkat gerektirir.

FobilerTedavi Seçenekleri

Bir fobiniz olduğundan şüphe ediyorsanız, doktorunuzdan bir terapist önermesini isteyin. Fobilerin büyük çoğunluğu, tedavi ile tamamen yok edilebilir. Diğer pek çok zihni bozuklukların aksine, fobiler, bir kere üstesinden gelinildiğinde, genellikle yaşam boyu çözüme kavuşur.

En etkin terapi şekli, desensitization ( hassasiyetini azaltma) terapisi ya da maruz bırakma terapisi olarak adlandırılır. Bu terapi şeklinde, korkuya sebep olan nesneye ya küçük artışlar ile ya da bir kerede tümüne maruz bırakı­lırsınız.

Durumdan muzdarip olan kişiye gevşeme teknikleri öğretilir ve daha sonra, terapistin ofisinde, gevşeme tekniğini uygularken, anksiyete yaratan durumu gözünün önünde canlandırması istenir. Bu egzersizler tekrarlanır ve korku yaratan sahneyi canlandırmak üzere resimler veya videolar kullanılabilir. Son olarak, genellikle terapistin yanında, kişi korku yaratan durumla karşılaştırılır ve gerekirse, gevşeme teknikleri uygulanır. Fobilerin çoğu ilaçsız tedavi edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular