tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Fotokemoterapide Sonuçlar

Sonuçlar

Elde edilen sonuçlar bozukluğun türü­ne göre değişir. Sedef hastalığında uy­gulamadan sonra rahatlatıcı sonuçlar alınmaktaysa da iyileşmenin süresi sı­nırlı, bazen 1-2 haftadır. Bir tür T lenfomunda, tümöral olmayan evrede bir­kaç ay boyunca sonuç tatmin edicidir. Vitiligoda ise hemen her zaman tam ol­mayan bir iyileşme görülür.

İstenmeyen Etkiler

Fotokemoterapinin kullanıldığı son 20 yıl boyunca, bu yönteme bağlı ortaya çıkan çok sayıda hastalık ve kısa ya da uzun süreli istenmeyen reaksiyon bildi­rilmiştir. Ayrıca, laboratuvar testlerin­de fotokemoterapiye bağlı olarak orta­ya çıkan bazı değişikliklere de rastlan­mıştır.

Fotokemoterapinin istenmeyen bir etkisi de geç tipte deri porfirisi ya da kızartılı lupus gibi bazı hastalıkların belirgin hale gelmesidir. Bütün bu has­talıklar ve fotokemoterapiye bağlı deği­şiklikler aralıklı ve uzun süreli istirahat dönemlerini içeren tedavi şemalarının uygulanmasıyla hafifletilebilir. Hasarın ortaya çıkış süresi ne olursa olsun, do­za ve zamana bağlı olduğu unutulma­malıdır.

Bugüne değin P-UVA tedavisinin ardından ortaya çıkan melanom (deri­nin kötü huylu bir tümörü) olgusu bil­dirilmemiştir.

Katarakt tehlikesi nedeniyle, tedavi sırasında ve tedavinin kesilmesinden sonraki birkaç gün boyunca tüm UV ışınlarından koruyan gözlüklerin kulla­nılması zorunludur.

Kanser gelişme riski önceden iyonlayıcı ışınımla yapılan tedavi görenler­de ya da ailelerinde kanserli bulunan­larda yüksektir. Ayrıca, ABD ile Avru­pa arasında sıklık açısından farklar ol­duğu unutulmamalıdır. ABD’de görül­me sıklığı açıklanamayan bir nedenle daha yüksektir. Bağışıklık sisteminin baskılanması ise uçukların ortaya çık­ma sıklığını artırmaz.

İstenmeyen ve bazen tedavinin kesil­mesini gerektiren yan etkiler şunlardır:

• Psöralenler ya da UVA ile birlikte kullanılan öteki ilaçlara karşı midede tahammülsüzlük;

• Deride aşırı kızarıklıktan yanığa ka­dar değişen belirtiler, genellikle yanlış doz verilmesine bağlı olarak ortaya çı­kar;

• Aşırı tüylenme;

• Derinin yaşlanmasında hızlanma;

• Çillerin ortaya çıkması kanser yapıcı etkinin habercisi olabilir;

• Derinin rahatsız edecek kadar kuru­yup kaşınması.

Uyarılar

Fotokemoterapi uygulanacak hastalar tüm önlemler konusunda uyarılmalı ve bütün değişiklikler mutlaka hekime bil­dirilmelidir. Kanser yapıcı etki ışın te­davisinden en az 2 yıl sonra ortaya çı­kar; bu nedenle kontroller mümkün ol­duğunca uzun zaman sürmelidir. Ço­cuklarda, gebelerde ve gebelikten önce­ki belirli bir zaman diliminde bu tedavi­den kesinlikle kaçınılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular