tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Gebelikte Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı

Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı (FMF de denir), vücuttaki bazı organlarda ve do­kularda tekrar edebilen bir hastalıktır. Yayıldığı bölgelerde iltihaba neden olabi­lir ve bu hastalığın alevlenmeleri kendiliğinden de gerileyebilir. Ne var ki hasta­lığın seyri boyunca organlarda amiloid denen bir madde birikir. Hastalığın be­lirtilerini, başta ateş olmak üzere göğüs ve karın ağrısı, eklem bölgelerinde şiş­lik ve ağrılar, vücudun çeşitli kas bölgelerinde ağrılar ve deride kızarıklık ve pul pul döküntüler olarak sıralayabiliriz.

Ailevi Akdeniz Ateşi’nin genellikle 20 yaşın altında ortaya çıkması, hamile kal­mayı düşünen kadına bu hastalıkla ilgili önlemini önceden alması için yeterli sü­reyi vermektedir. Hastalığı tümüyle ortadan kaldırmak mümkün olmamakla be­raber, hastalığın oluşturduğu bozukluklar tedavi edilebilir.

Gebe kalmadan evvel sizi takip eden doktorunuzla beraber hastalığınızı gözden geçirip, gebe kalmanız için sağlık durumunuzun uygun olup olmadığını değer­lendirmeniz yerinde olur. Bu hastalık genetik geçiş gösterir. Bebeğinizde hasta­lığın ortaya çıkması ancak sizden ve eşinizden alacağı iki gen ile mümkündür. Bu nedenle gebe kalmadan evvel genetik danışmanlık hizmetinden yararlanma­nız önemlidir.

Hastalığınızı kontrol etmek üzere kullandığınız kolşisin adlı ilacı gebelik boyun­ca da kullanmanız istenecektir. Merak etmeyin, hamilelik süresince alacağınız kolşisinin bebeğinize zarar verdiğine dair bir kanıt yok. Hamilelik süresince bebeğinizin sağlıklı olduğundan daha da emin olmak için doktorunuz size amniyosentez önerecektir.Emzirme döneminde de ilacınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. En önemlisi; dok­torunuza danışmadan ilacınızı kesmeyin ya da dozları ile oynamayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular