tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Gebelikte Epilepsi (Sara) ve Nöbetler

Epilepsi birkaç farklı problemi kapsar; bununla birlikte nöbetler en ciddi olanla­rıdır. İki tür epilepsi nöbeti vardır – grand mal ve petit mal. (Saranın ağır şekline grand mal, hafif şekline de petit mal de­nir.) Epilepsi hastası olan bir anne adayı­nın, epilepsili olan bir bebek sahibi olma şansı 30’da 1’dir. Ayrıca bebeklerde do­ğum kusurlarına sahip olma riski daha yüksektir, bu durum hamilelik dönemin­de epilepsiyi kontrol altında tutmak için kullanılan ilaçlarla bağlantılı olabilir.

Eğer epilepsi için ilaç kullanıyorsanız, hamile kalmadan önce doktorunuza da­nışmanız önemlidir. Aldığınız ilaçların miktarını ve türlerini doktorunuzla görü­şün. Bazı ilaçlar hamilelik döneminde gü­venlidir. Birçok doktor, hamile kalmaya çalıştığınız dönemde ve hamile olduğu­nuz dönemde size Fenobarbital verecektir.
Nöbetler anne ve fetus için zararlı ola­bilirler. İlaçlarınızı düzenli olarak ve doktorunuz tarafından belirtilen biçimde almak sizin için önemlidir. Doktorunuz­la görüşmeden hiçbir ilacın dozunu azaltmayın veya ilacı bırakmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular