tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Gençlerin Sağlığı

Vücutlarımız her zaman bir değişim içerisindedir; ancak bu değişiklikler nadiren ergenlik dönemindeki kadar çok kapsamlı olur. Gençlik yılları 13 yaşında başlar ve 20 yaşında sona erer. Ancak başka bir bakış açısına göre gençlik ergenlikle birlikte başlar ve ergenlik kızlar ile erkeklerin cinsel gelişiminin başladığı ve sonuç olarak da üreme yetisine sahip oldukları dönem olarak tanımlanır.

Cinsel gelişim tamamlandığında ergenlik sona erer.Ergenlik dönemindeki fiziksel gelişim ve büyümenin yanında hem gençler hem de aileleri için heyecan verici, yorucu, endişelendirici ve yıldırıcı olabilen çok büyük duygusal ve zihinsel değişiklikler de görülür.

Ergenlerin sağlıkla ilgili endişeleri arasında akne ve vücut kokusu gibi sıradan durumların yanı sıra uyuşturucu kullanımı, depresyon ve yeme bozuklukları gibi daha ciddi sorunlar da vardır. Bu bölüm hem gençlerin (bu bölümün ikinci bölümünde) hem de anne babalarının (birinci bölümde) önemli sağlık sorunlarını anlamalarını, bunların ciddiyetini değerlendirmelerini ve tedavisini sağlamalarını anlamalarını amaçlamaktadır.  Aile doktorunuz ergenlik döneminde yaşanan psikolojik ve fiziksel değişiklikler ile ilgili sorularınızı cevaplayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular