tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Gıda maddelerinde bulunan kimyasallar

Gıda maddeleri içinde bulunan kimyasal maddeler vücudumuzda toksik madde­lerin birikimine neden olur.

Çocuklarının boğazından geçen her bir lokmanın kalitesine önem veren anne ve babalar bu bölümü dikkatle okumalıdır. Gıdaların içindeki katkı maddeleri in­san vücuduna büyük zarar verir, bağışıklık sistemini zayıflatır, gelişimi etkiler, psi­kolojimiz üzerinde büyük bir rol oynar, konsantrasyonu düşürür, vücudu toksin­lerle zehirleyerek enfeksiyonlara karşı savunma sistemini yavaşlatır. Çocuklar için piyasaya sürülen birçok gıda maddesi katkı maddeleri ile hazırlanmaktadır çünkü üreticiler çocukların dikkatini çekmek amacıyla parlak renkli, aşırı şekerli, rafine ve işlenmiş yiyeceklere odaklanmaktadır. Yemek seçen çocuklar bile en sevdiği film ya da çizgi film karakterinin resmine benzetilmiş bir kurabiyeye ya da cipse asla hayır diyemez. Her ne kadar zor ve can sıkıcı bir iş olsa da, anne ve babaların yap­ması gereken en önemli şey marketlerden alınan her ürünün paketini dikkatle okumaktır. Piyasada satılan gıda maddelerinin içeriklerini tek tek okuyarak bu konuda kendinizi eğitebilirsiniz.
Gıda maddeleri
Her gıdada doğal yollarla oluşmuş birtakım “doğal kimyasallar” bulunur. An­cak piyasadaki birçok gıda maddesinde sonradan eklenmiş katkı maddeleri suni kimyasallardandır. Bazı kimyasallar gıdaların tadının korunması için, bazıları raf ömrünü uzatabilmek için ve bazıları da ek tatlar ve renkler katabilmek için kulla­nılmaktadır. Piyasadaki bazı çocuk gıdaları sonradan ilave edilen birtakım vitamin ve minerallerle güçlendirilmektedir.
Bu durumda iyiyi kötüden nasıl ayırabiliriz?
İyi, kötü ve çirkin

Amerika ve Kanada gibi ülkelerde katkı maddelerinin kullanımı yapılan bazı rek­lamlarla aklanmaya çalışılmıştır. Aslına bakarsanız gıdalara sonradan eklenen ba­zı katkı maddeleri insan sağlığına yararlıdır. Örneğin, “askorbik asit” adı verilen C vitamini piyasadaki maddelere eklenen yararlı katkı maddesidir. Diğer katkı mad­deleri ise genellikle gıdaların raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılmaktadır.Birçok üretici insanların kimyasallar konusunda ne kadar tedirgin olduğunu ar­tık anlamaya başlamıştır. Bu nedenle, kullanılan kimyasalların bilimsel adları paket­lerin üzerine yazılarak halka bu kimyasalların tıbbi geçerliliğinin olduğu gösterilme­ye çalışılmaktadır. Oysa bu kocaman bir yalandır. Üreticiler paketlerin üzerine koy­dukları uzun bilimsel adlarla tüketicilerin aklını karıştırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle paketlerin üzerinde yazılan karmaşık kimyasal adlara çok dikkat edin. Özel­likle de rengârenk ve ışıltılı yiyeceklere, değişik aramalarla tatlandırılmış aşırı şeker­li gıda maddelerine dikkat edin. Yiyeceklere sarı bir renk katan “tartrazin” isimli kim­yasala çok dikkat edin çünkü bu maddenin çocuklarda hiperaktiviteye neden oldu­ğu söylenmektedir. Tehlike listenizde yer alacak olan diğer katkı maddeleri ise “amarant” ve gıdalara suni olarak kırmızı renk veren “kritrozendir”. Bu maddelerin kanse­rojen olduğu bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular