tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Havuç Suyu Yararlı mıdır?

A Vitamini deposu olan havuçtaki karotenlerin çoğunluğu vücutta ince barsaklarda ve karaciğerde A vitaminine dönüşüyor.  A Vitaminleri ve yine A vitaminine dönüşmeyen karotenler karaciğerde depolanıyor ve kandaki vitamin düzeyleri azaldığında kana salınarak vücudun vitamin ihtiyacı karşılanıyor.

İnsan vücudunun ihtiyacından fazla alınan A vitamini ve temelindeki karotenler karaciğerde fazlasıyla depolanmış olduğundan zehirlenmelere sebep olabilir. Karotenler ve A vitamini suda eriyen vitemin değildir ve ter ya da idrarla dışarı atılmadığından zehirlenme etkisi gösterirler.

havucsuyuNormal olarak yüz gram havuç yenildiğinde bir insanın iki günlük ihtiyacı olan A vitaminine dönüşebilecek karoten alınmış olur. Her gün bir bardak havuç suyu içilmesi ile vücudun ihtiyacı olandan beş ile on kat karoten alınır ki karaciğerde depolanacak yer bulunmaz ve zehirlenme etkisi görülür. Sonucunda ise sindirim bozuklukları ve ten renginin sarıya dönüşmesi ile belirti verir.

Beslenme de aşırıya kaçılması ile vücudun ihtiyacından fazla alınan gıdalar sağlık sorunlarına sebep olurlar. Havuç da ölçülü alınması gereken gıdalardandır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular