tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Hayatımızı Alt Üst Eden Vertigo

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bir hastalık olan vertigo hemen hemen beş kişiden üçünün şikayeti haline geldi. Çoğu kişi baş dönmesi sebebiyle gittiği doktordan vertigo teşhisi konularak ayrılmakta. Vertigo hem erkek hem de kadınlarda görülen bir rahatsızlık ve ne yazık ki günümüzde artık sık sık adını duyar olduğumuz bir hastalık haline geldi.

Vertigo nedir?

Latince kökenli olan vertigonun kelime anlamın “dönmek” tir. Anlamına uyumlu olarak baş dönmesi şikayeti ile gelen hastalara konulan bir tanı olarak bilinir. Ancak vertigo şikayetinizin olması için baş dönmesinin yanı sıra mide bulantısı, dikkat kaybı, dengesizlik ve kulakta uğultu gibi bulgularında beraberinde olması gerekir.

Anlamı dönmek olan ve baş dönmesine konulan bir teşhis olarak bilinen vertigonun asıl nedeni iç kulak iltihabıdır. Yani Baş dönmenizin sebebi bir iç kulak iltihabına bağlı bulunuyorsa bu durumda vertigo hastalığını taşıdığınız söylenebilir.

Her baş dönmesi vertigo mudur?

baş dönmesiÇoğumuzun gün içinde başı dönebilir. Bunun nedeni oturulan ya da yatılan yerden hızlı bir şekilde ayağa kalmak, tansiyon düşmesi, acıkmak gibi sebeplerden kaynaklanır. Ancak tüm bu baş dönmelerini vertigo olarak adlandırmak pek doğru olmaz.

Vertigo hastalığınızın olup olmadığını kendiniz anlamak istiyorsanız ayağa kalkıp kendi etrafınızda bir kaç dakika dönün. Dönme işlemi bittiğinde her şeyin döndüğünü hissediyorsanız, ayakta duramayacak kadara kötü olmuşsanız vertigonuz olabilir. Bu durumda hemen bir doktora başvurun. Vertigo belirtisi başınızı döndürdüğünde ortaya çıkar başın sağa ya da sola doğru olan hareketlerinden vertigo olup olmadığınızı anlamanız mümkün olmaz.

Vertigonun belirtileri nelerdir?

-En net belirtisi baş dönmesidir.

-Kulakta basınç hissi,

-Kulak çınlaması,

-Göz kararması,

-Mide bulantısı, gibi nedenlerde görülür ancak dediğimiz gibi en net belirti daha doğrusu vertigo teşhisi konulan hastalarda en çok rastlanan bulgu baş dönmesidir.

Tedavisi mümkün müdür?

Tedavi sürecine geçmek için öncelikle baş dönmesinin asıl sebebi araştırılır. İç kulak iltihabına bağlı bir baş dönmesi bulunur ise ilaç ve damla tedavisi ile hastalık giderilmeye çalışılır. Çok şiddetli baş dönmesi yaşayan hastalara ise hastanede serum tedavisi uygulanır.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular