tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Hemoroid Tedavisinde Bağlama – Dağlama Yöntemleri

Bağlama yönteminde ne yapılıyor?

Dr. Fikret Tanırgan: Sık sık kanayan birinci ve ikinci derece, bazen üçüncü derece, daha az olarak da dördüncü derece iç hemoroidlerin pratik tedavisinde uygulanır, ileri derecedeki hemoroidlerde daha fazla ağrı yapmaması için lastik bant uygulanmamalı. Bağlama yönteminde hemoroid memesinin boynuna bir milimetre çapında lastik bir halka takılır. Bağlanan hemoroid memesi bir-iki gün içinde eriyerek söner. Bant düşer, yerinde pek belirti vermeyen, küçük bir yara kalır. O da bir haftada kaybolur. Bu süre içinde ara sıra çamaşıra bulaşan, et suyu şeklinde az bir akıntı olabilir. Daha fazla sorun olmaması için, hastaya bir hafta posasız, sulu gıda yemesi önerilir. Anestezi veya önemli bir ön hazırlık gerektirmez.

Dağlama yöntemi nedir?

Dr. Fikret Tanırgan: Dağlama (yakma), lazer ışık gurubuna yakın, zaman ayarlı bir sıcak ışıktır. Çok iyi kontrol edilebilir, bir iki saniyede kanamaları durdurabilir ve bir-üç saniyelik uygulamalarla birinci, ikinci ve bazen üçüncü derece hemoroidleri bir hafta içinde sorun olmaktan çıkarır. En yeni ve en pahalı yöntemdir.

Peki, bu yöntemlerle nüks riski var mı?

Dr. Fikret Tanırgan: Medikal tedaviler ve basit cerrahi yöntemlerle yapılan müdahalelerde hemoroidlerin tekrarlama riskleri var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular