tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Heparin Tedavisinin Komplikasyonları

Heparin tedavisinin başlıca komplikasyonu kanamadır. Tedavinin kesilmesi genel olarak kanamanın hızla kontrol altına alınabilmesini sağlar; şiddetli ka­namalar ise protamin sülfat yardımıyla durdurulabilir. Heparin tedavisinde plazmadaki antitrombin III düzeyi dü­şer. Bu nedenle, heparin tedavisinin son aşamasındaki hastalarda yeniden pıhtı oluşması riski vardır. Bu hastaların an­titrombin III düzeyi normale dönene de­ğin farklı bir pıhtılaşmayı önleyici ilaç­la tedaviyi sürdürmeleri gerekir.

Bölgesel kanamanın ortaya çıkması, kanama bölgesinde yerleşmiş olan ve ikinci aşamada ortaya çıkarılabilen bir lezyonun işareti olabilir. Yaygın kanamaların ortaya çıkması ise, ilacın tedavi dozunun aşıldığını ve buna bağlı olarak kanamayı durdurma mekanizmasında bir bozukluk olduğunu gösterir.
Damar içi uygulamalarda, hafif şid­dette kanamalar ortaya çıktığında heparinin etkisi 5-6 saat içinde zayıfladığın­dan, tedaviye kısa süre ara vermek ye­terlidir.

Daha ağır kanamalarda aşırı miktar­daki heparinin etkisini hızla nötrleştir­mek amacıyla, 1 mg heparini nötrleştir­mek için 1 mg protamin sülfat damar içine verilir. Bu maddeyi kullanırken dikkatli olmak gerekir; nötrleştirilmek istenen heparine oranla “aşırı” miktarda verilen protamin sülfat kendi başına ka­namayı durdurucu etki yaparak durumu ağırlaştırabilir. Protamin sülfat dozunu doğru ayarlayabilmek için hastadan alınan kan ör­neği incelenerek kandaki heparini nötrleştİrebilecek protamin dozu saptanabi­lir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular