tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Hipermetropluk

Sağlıklı göz, değişik uzaklıklardaki gö­rüntüleri odaklamak için merceğin biçi­mini değiştirir. Daha yakın bir noktaya bakarken merceğin kalınlığı artar; uza­ğa bakıldığında İse azalır.

Bir merceğin eğriliği ne kadar fazlaysa ışığı o kadar fazla kırar ve odak uzaklığı kısalır. Sağ­lıklı gözde, sonsuzdaki bir nokta, mer­ceğin eğriliği en azken ağtabaka üzerine odaklanır. Hipermetrop gözde ise mer­ceğin aynı noktayı odaklayabilmek için eğriliğini artırması gerekir.

Merceğin eğriliğini kirpiksi kasın kasılması düzenler. Halka biçimindeki bu kas, iris kökü ile mercek arasında bulunur. Hipermetroplukta göz küresi­nin ön-arka çapı normalden kısadır. Bu nedenle mercekte kırılan ışınlar ağtabakanın üstü yerine arkasındaki bir nokta­da birleşirler. Işınların ağtabakâ üzerine düşmesi için mercek eğriliğinin artması gerekir.

Ama mercek, belirli bir sınırın öte­sinde eğriliğini artıramadığı için hiper­metrop göz yakın nesneleri odaklayamaz. Bu nedenle hipermetroplar gazete­yi uzakta tutarak okuyabilirler.

Ayrıca gözküresinin ön-arka çapı kısa olduğun­dan, mercek uzak nesneleri odaklamak için eğriliğini artırır. Sonuçta kirpiksi kas hiçbir zaman tam gevşeyemediğinden göz ve baş ağrısına neden olur.

Hipermetropluk çocukta içe dönük şaşılığa yol açabilir. Gecikmeden mü­dahale edilirse, uygun camların kulla­nılmasıyla bu şaşılık düzeltilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular