tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

İlaçlar ve Kullanılmaması Gereken Durumlar

İlaç kutularının içinde ilaacın özelliklerini, kullanılacağı yerleri (endikasyonlar), kullanılmaması gereken durumları (kontrendikasyonlar) ve yan etkilerini belirten bir açıklama bulunur. Kullanmaya başlamadan önce ilacın kullanılmayacağı durumlar mutlaka bilinmelidir.

İlaçların beklenen tedavi edici etki­lerinin yanı sıra, zehirleyici etkileri de vardır. Bu etkiler, bazen ağır sonuçlara yol açabilir. Örneğin embriyon gebeli­ğin ilk üç ayında teratojen (oluşum bo­zukluğuna yol açan) etkenlere karşı çok duyarlıdır. Bu nedenle gebeliğin ilk üç ayında bazı ilaçlar kesinlikle kullanıl­mamalıdır.

Yan Etkiler:

Bazı hastalıklarda hiç kullanılmaması gereken ilaçlar vardır, Bu nedenle, bü­tün ilaçların kutularında ilacın özellikle­rini, kullanılmaması gereken durumları (kontrendikasyonlar) ve görülebilecek yan etkileri belirten bir açıklama bulu­nur. Ama hastalığın gidişine, var olan başka hastalıklara, başka ilaçlarla olan etkileşime ve ilaca karşı kişisel duyarlı­lığa bağlı olarak beklenmedik yan etki­ler de gelişebilir.

Kalp yetmezliği tedavisinde kullanı­lan dijital gibi ilaçlarda, zehirleyici doz ile etki gösterecek en düşük doz arasın­daki güvenlik aralığı çok dardır. Bazı ilaçların, örneğin kanser ilaçlarının ağır yan etkileri vardır.

Antibiyotikler de ge­nel olarak etkilerini yalnızca mikroplar üstünde gösteren ilaçlar değildir. Ama hedeflenen amaç ortaya çıkabilecek yan etkileri göğüslemeyi gerektiriyorsa ilaç kullanımı kaçınılmaz olur. Bu durumu değerlendirecek olan da yalnızca uzman hekimdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular