tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

İnme ve Nedenleri, Belirtileri

İnme yani felç; organik veya fonksiyonel ne­denlerle adalelerin çalışmaması durumudur. Beyinde oluşan bazı olaylar sonucu sinir ileti­minin yapılamaması nedeniyle bazı organların hareket kabiliyetini yitirmesidir.

İnme Belirtileri

• Vücudun bir yarısında yüzde, kolda veya ba­cakta meydana gelen ani zayıflık ve hissizlik.
• Tek bir gözün ani körlüğü veya çift görmesi.
• Konuşmada veya konuşulanı anlamada zor­lanma.
• Ani ve şiddetli başağrısı.
• Açıklanamayan başdönmesi, ayakta duramama ve düşme.
Kolesterol lipoprotein, aşırı kilo, sigara ve hi­pertansiyon inmenin başlıca sebepleridir. Bun­ların arasında hipertansiyon kontrolü en kolay olan risk faktörüdür. Eğer hipertansiyon sürekli kontrol altında tutulursa inme tehlikesi azalır.

Tuzdan uzak durmak ve fazla kiloları vermek gerekiyor. Son araştrrmara göre potasyum ve kalsiyumun uzun süredir sanıldığı gibi hipertansi­yonu düşürmediği anlaşılırken, ancak potasyu­mun belirli bir oranda inmeyi önlediği anlaşıldı.

İnmeyi önlemenin bir şartının da yüksek dansiteli yani iyi huylu lipoproteinlerin çok düşük bulunmaması olduğu anlaşıldı. Sigara kulla­nanlara gelince: içenlerin içmeyenlere oranla riskleri 11 kat fazladır.
Bunun yanında 50 yaşından önce sigarayı bıra­kanlar inme riskini hiç sigara kullanmamış biri­nin seviyesine indirebiliyorlar. Bunun için gereken sürenin erkekler için 5 yıl, bayanlar için ise sadece 2 yıl olduğu saptandı.

Her gün düzenli olarak alınan 30 mg aspirini­nin inme riskini yüzde 25 oranında düşürdüğü son yapılan araştırınalann ortaya koyduğu bul­gular arasında.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular