tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

İnsülin Tipleri

İlaç firmaları çok sayıda iğ­ne kullanımını engellemek için çeşitli insülin tipleri üretmişlerdir. Bunlar özel maddelere (çinko, protamin gibi) bağlanarak şırınga yerinden yavaş ya­vaş emilir ve yaklaşık 12-14 ya da 24-26 saat boyunca sürekli ve aşamalı ola­rak kana karışır.

Bunlara sırasıyla yan geç ve geç etkili insülin adı verilir. Hız­lı etkili insülin, etkisini geciktiren mad­delere bağlanmamış olduğundan, şırınga edildikten hemen sonra etki göster­meye başlar. Piyasada bulunan karışık tipteki insülinler değişik oranlarda hızlı ve geç etkili insülin içerir.

Günlük toplam insülin miktarının yanı sıra, insülinin verilme biçimi de önemlidir. Amaç, kandaki şeker düze­yini bütün gün boyunca normal değer­lerde tutmak olduğuna göre, insülinin birkaç doza bölünerek verilmesi öneril­mektedir.

Verilen insülinin bir bölümü­nün normal, bir bölümünün de geç etki­li insülin olması pankreasın normal sal­gısının mümkün olduğunca aslına uy­gun olarak taklit edilmesini sağlar. Bu uygulamayla birlikte üç ana öğüne (kahvaltı, öğle ve akşam) ek öğünler de eklenmelidir. Böylece kan şekerinin düşmesi engellenmiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular