tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

İşitme Kaybı Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir ve Harika Bir Çözüm İşitme Cihazları

Kulaklarınızın iyi duymadığını hissediyorsanız, konuşulanları bir defada değil bir kaç defa tekrar ettirdikten sonra duyuyorsanız geç kalmadan bir kulak burun boğaz uzmanına görünmelisiniz. Çünkü bu şikayetlerin nedeni bir işitme kaybının belirtisi olabilir.

işitme

İşitme kaybının nedenleri nelerdir?

  • -Yaş faktörü işitme kaybının ne bilinen nedenidir. Yaş ilerlemesi sebebiyle tüm organlarımızda olduğu gibi işitmemizde de azalma görülür.
  • -Genetik faktörler yine ailemizden bize miras kalan bir işitme kaybı sorunu olabilir.
  • -Gürültülü ortamlarda çalışan kişilerde görülür.
  • -Yüksek ateş, menenjit gibi hastalıklar.
  • -Kemoterapide alınan yüksek dozlu ilaçlar ve antibiyotiklerde yine işitme kaybının nedenleri arasında yer alır.

İşitme kaybı nasıl tedavi edilir?

  • *Kulakta oluşan kirleri temizlemek işitme kaybının ilk tedavi yöntemidir. Eğer duyamama ya da az duyma nedeniniz kulak kirinize bağlıysa kulağınız temizlendikten sonra tekrar sağlıklı bir şekilde işitmeye başlarsınız.
  • *İşitme cihazları yardımıyla da işitme sorunuzun tedavi edilebilir. Eğer işitme kaybınızın nedeni iç kulakta oluşan bir hasara bağlı ise işitme cihazları sayesinde sesleri daha kolay duyabilirsiniz.
  • *Koklear implant ise iç kulaktaki sorunların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. işitme cihazı sesleri yükselterek duymamızı sağlar koklear implant ise kulakta bulunan kokleanın görevini yerine getirmesi için beynimize sinyaller gönderir.

İşitme kaybı tedavi edilmezse ilerler mi?

İşitme kaybınız için herhangi bir tedbir almamanız, geçer diye beklemeniz durumunda geçmediği gibi daha da ilerlediğini göreceksiniz. İşitme kaybını ilerledikçe yalnızca fiziksel olarak değil bu sorundan psikolojik olarak da etkileneceksiniz. Zamanla içe kapanık ve duymadığınız için asabi bir insan haline geleceksiniz. Oysa işitme kaybını hissettiğiniz an doktora gidip uygun tedavi sürecine başlamanız tüm bu olumsuzlardan sizi uzak tutacaktır.

İşitme cihazları nelerdir?

İşitme cihazları seçilirken işitme kaybını derecesinin yanı sıra yaşınız, sosyal yaşantınız, kulak kanal yapınız da göz önüne alınır. Ancak kişiler genelde estetik görünmesi açısından işitme derecesini önemsemezler ve işitme cihazlarından tam olarak memnun kalmazlar. Bu nedenle işitme cihazı seçiminde görsellikten çok kulağınıza sesin net gelmesini ön plana çıkarmalısınız.

Kulak arkası ve kulak içi işitme cihazları vardır. Kulak arkası işitme cihazı oldukça güçlü, kullanım açısından rahat ve uzun süre dayanıklıdır. Kanal içi cihazlar ise daha küçük ve bakımı zor olan işitme cihazlarıdır. Bu nedenle yaşlı kişiler için daha çok kulak arkası işitme cihazları tavsiye edilir. Gençler için ise kulak kanal içi işitme cihazları uygundur.

Son yıllarda kullanım kolaylığı ve estetik görünümü sebebiyle “open fit” adı verilen işitme cihazları oldukça tercih edilir olmuştur.

Hoşça kalın, Sağlıkla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular