tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kala-azar

Kala-azar, Leishmania Donovani adı veri­len tekhücreli parazitin neden olduğu bir tropikal bölge hastalığıdır. Batı Afrika’da, Orta ve Güney Amerika’da, Hindistan, Çin ve Sudan’da çok görülür. Yurdumuzun Marmara ve Ege bölgelerinde de görül­mektedir. Hastalığın etkeni olan parazit, tatarcıkla­rın (flebotom) ısırması ile insana geçmek­tedir. Kuluçka devri çok defa 1-4 aydır. Hastalık genellikle sinsi başlar ve kronik seyreder. Ateş 40°yi bulur. Dalak ve kara­ciğer gittikçe büyür. Karın ağrıları, bulan­tı, ishal, geçe terlemeleri, bacaklarda ödem, dişeti kanamaları, derinin esmerleş­mesi, kansızlık gibi bulgular sık görülür. Karnın şişmesine karşılık göğüs, kol ve bacaklarda ileri derecede zayıflama var­dır. Bazen yüksek ateş, titreme, kusma ve ishal ile başlayıp 1-2 hafta içinde ölü­me götüren akut vakalara da rastlanır.
Tedavi edilmeyen vakaların % 95’i ilk 2-3 yıl .içinde ölümle sonuçlanır. Tedavide Lo-midin kullanılır. Bunun yanında hastaya proteinden zengin diyetle beslenmesi için vitamin, demir, karaciğer ekstresi içeren ilaçlar verilir ve gerekirse kan transfüzyonu yapılır.
Hastalığın etkeni olan paraziti taşıyan ta­tarcık en çok köpeklerin üzerinde yaşadı­ğı için korunmada dikkat edilecek yol tatarakla savaş ve bunları taşıyan hayvan­ların kontrol altına alınması şeklinde ol­malıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular