tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kalbin Dış Zarının İltihabı

Kalbin dıştan bir zarla çevrili olduğunu ve bu zara dış yürek zarı veya perikari dendiğini söylemiştik. İşte kalbin dış zarının iltihabına perikardii adı verilir. Perikarditler birçok çeşit olur:
Hâd Kuru Perikardîi
Perikart iltihablanmıştır, fakat kese içinde su toplanmaz. Arazları şunlardır: göğsün sol tarafında, kalb nahiyesinde devamlı bir ağrı, bu ağrı nefes alırken artar. Hararet derecesi yükselir, halsizlik, bitkinlik olabilir. Ağrı kar­nın üst kısmına, sol omuza, boyna ve sol kola intişar edebilir. Tabiî, esas perikardit sebebi ne ise arazlar da ona göre değişiklik gösterir. Sulu Perikardii
Kalbi dıştan saran zar iki yapraktan ibaret­tir, işte sulu perikarditte bu iki yaprak arasa da, yani perikart kesesinde su toplanır. Bu sa bazan cerahat, bazan ka*n ve bazan da berrak bir sıvadan ibarettir. Yine kuru perikarditte olduğu gibi göğsün sol tarafında ağrı vardır. Ateş yükselir. Akciğerlerin veya nefes borula­rının tazyiki neticesi öksürük olur. Karaciğer büyüyebilir, ayaklar şişebilir.
 Yemek borusu tazyik altında kalırsa yutkunmasının güçleştiğinden şikâyet eder.
Sebepleri. Perikardit sebepleri pek çoktur, en sık görülenleri şunlardır :
1. Selim (iyi), sebebi muayyen olımyan. pe­rikardit: Grip tarzındaki bir enfeksiyon­dan bir hafta on gün sonra zuhur eder. Umumiyetle bir iki haftada geçer.
2. Hâd cerahatli perikardit: Perikart ktesesi içersinde cerahat vardır. Cerahat ya­pan mikroplar keseye akciğerden, plevra-dan geçerler veya genel bir kan zehir­lenmesi neticesi olur. Eskiden çok tehtikeli bir hastalıktı. Şimdi yeni ilâçlarla-tedavi edebilmekteyiz.
3. Romatizma perikarditi: Bilhassa çocuk­larda romatizma hastalığı esnasında gö­rülür. Aspirin tedavisi ile iki üç haftada kaybolur.
4. Tüberküloz perikarditi: Akciğer, lenf bezi veya plevra tüberkülozunun yayıl­masından olur. Sinsi başlar. Kalbin et­rafım saran zar içinde bazan iki üç kilo su toplanır. Ekseriyetle uzun sürer.
5. Üremide görülen perikardit: Böbrek hastalıklarının son safhasında görülür.
Bir de müzmin, sıkıştırıcı perikardit var­dır ki bu ekseriyetle tüberküloz perikarditi ne­ticesi olur. Yüreğin dış zarları kalınlaşır ve kal­bi, etrafındaki damarları sıkıştırmaya başlar. Karaciğer çok büyür, karında su toplar, ayaklar şişer. Bu halde ancak ameliyat ile şifa temin edilebilir.
Perikarditlerin diğer çeşitlerinde tedavi esas iltihabı husule getiren sebebe göre yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular