tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kalça Kırığı

Kalça kırığı, uyluk kemiği (femur) ya da pelvisteki (leğen kemiğindeki) bir ya da daha fazla kırıktır. Genellikle düşme sonucunda kalça kınğı meydana gelir. Ancak, osteoporozlu kişilerde kaldırımdan inme gibi günlük aktivitelerde bir kırığa neden olabilir. En yaygın olarak rastlanan kınklar, uyluk şaftının üstü ile yuvarlak kalça ekleminin arasında kalan kemik alanında oluşur. Bu, bacağın kısalmasına ve kalçada hareket edince kötüleşen ağnya neden olur.

Kalça kırıkları her zaman ciddidir. Kalçası kırılan insanların yarısından azı, tam işlevselliğini ve bağımsızlığını yeniden kazanabilmektedir. Dahası, bir kalça kırığının neden olduğu hareketsizlik pnömoni (zatürreee) ya da pulmoner emboli (akciğer damarlarından birinin tıkanması) gibi ölümcül olabilen komplikasyonlara yol açabilir. Sonuç genellikle kemiğin durumuna ve kişinin sağlık durumuna bağlıdır.

Kalçasının kırıldığından şüphelenen bir kişi hemen bir hastanenin acil servisine gitmelidir. Kırık olduğunun doğrulanması ve bir ameliyatla kemik uçlarının bir araya getirilip vidalarla ya da çivilerle hizaya sokulabileceğinden emin olunması için bu bölgenin röntgeni çekilecektir. Bazı kişilerde kalça yenileme (kalça protezi) ameliyatına gerek duyulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular