tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kalori Gereksinimi

Kalori gereksinimi bir kişiye 24 saat boyunca gerekli kalori miktarı temelin­de belirlenir.
İnsan ve hayvanların vücuduyla ta­şıt motorları arasında bir benzerlik ku­rulabilir. Her ikisi de hareket için ener­jiye ve bu enerjiyi sağlayacak kaynağa gereksinim duyar.

Bir araç motoru yakıtsız kalırsa du­rur. Buna karşılık insan yeterince beslenmese bile yedek enerji depolarını kullanarak ve kendi dokularını yakarak etkinliğini sürdürebilir.

Zayıflama de­nen olay bu sürecin bir sonucudur. Bir araç motoruna aşırı yakıt geldiğinde boğularak durur. İnsan ise gereksiniminin üzerindeki besinleri dönüştürerek yağ dokusunda biriktirir. Bu süreç şiş­manlama denen olayı yaratır.

Motor durduğunda hareketsiz kaldı­ğı için yakıt tüketmez. Buna karşılık in­san yaşamı boyunca sürekli bir enerji tüketimi içindedir.

Bazal metabolizma vücuda gerekli olan en az ve dolayısıyla temel enerji miktarını gösterir. Bu durumda kalori tüketimi en alt düzeydedir. Vücut etkin­liğin artmasıyla orantılı olarak kalori tü­ketimi de artar. Kalori gereksinimi ba­zal metabolizma enerjisi ile buna ekle­nen enerji miktarının toplamıdır. Nice­lik ve nitelik olarak 24 saat içinde alı­nan besinlerle karşılanır.

Kalori gereksinimi yaş, vücut ağırlı­ğı, boy, cinsiyet, ırk, yapı, kişilik gibi pek çok etkene bağlı olarak, ama bun­lardan daha da önemlisi vücut etkinliği­nin düzeyine göre kişiden kişiye değişir. Enerji tüketimi mesleklere göre büyük farklılıklar gösterir. Masa başında çalı­şanlar bir saatlik zihinsel etkinlikle dakikada 1,75 kalori, ağır işlerde çalışan­lar ise dakikada 10-15 kalori harcarlar.

Kalori tüketimi yaşla ve aynı zaman­da vücut etkinliğinin azalmasıyla doğru orantılı olarak düşer.
Kalori gereksinimi uygulamada ide­al kilonun sabit bir değerle çarpılmasıy­la yaklaşık olarak elde edilir:
Bu sabit çarpan yatakta dinlenenler için 28, ev işi yapanlar için 30, hafif iş yapanlar için 33, yarı ağır iş yapanlar için 44, ağır iş yapanlar için 50’dir.

Örneğin 70 kg ağırlığında bir kadı­nın ideal kilosunun 55 kg olduğunu varsayalım. Eğer ev işleri yapıyorsa ka­lori gereksinimi 1.650 (55 x 30) olacak­tır. Hafif işlerde 1.815 (55×33), yan ağır işlerde 2.420 (55×44), ağır işlerde ise 2.750 (55×50) kaloriye gereksinim duyacaktır.

Zayıflatıcı beslenme, az, orta, fazla ve çok fazla düzeylerde olabilir. Bu beslenme programları uygulandığında sırasıyla normal kalori gereksiniminin 1/3, 1/2, 2/3, 3/4′ ünü aşmayacak dü­zeyde kalori alınması hedeflenir.

Günlük alınan enerji miktarı 1.000 kalorinin altına inmemelidir. Çünkü bu değerin altında vücudun sağlıklı çalış­ması için gerekli besinlerin yeterince almamama tehlikesi vardır. Özellikle uzun süre rejim yapıldığı durumlarda bu tehlike daha da artar. Sürekli günde 1.000 kalorinin altında kalan bir düzey­de beslenmek vücut dengesini ve sağlı­ğını bozar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular