tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kalp Pilinin Kullanıldığı Durumlar

Kullanıldığı Durumlar

Bayılma krizlerinin yinelenmesi duru­munda hastaya pacemaker takılması gerekir. Her bayılmadan sonra kalp atış­ları biraz daha yavaşlar ve nabız belirli bir düzeyin altına düştüğünde kalbin atım hacmi vücudun gereksinimlerini karşılamakta yetersiz kalır. Bu durumda ilaç tedavisi de denenebilir, ama her za­man sorunu çözmez.

Pacemaker kalbi elektrikle uyaran aygıttır. Çeşitli tipleri vardır; pilli, tran­sistorlu vb olabilir. Ama temelde elek­trik üreteci içeren bir kutudur. Göğüs ya da karın duvarına yerleştirilen pacema­ker kutusundan iki tel çıkar. Bunların uçları (elektrotlar) kalbin yüzeyine ya da kalp kasının duvarına elektrik akımı taşır. Toplardamardan sokulan kateterlerle kalbin boşluklarına da elektrotlar yerleştirilebilir.

Uygulanma Biçimi

Sol karıncığa ulaşılmak istendiğinde sağ bölgeden, sağ karıncığa ulaşılmak istendiğinde ise göğüs kemiğinin altın­dan göğüs açılarak kalp dış zarı ortaya çıkarılır. Kalp dış zarı karıncık yüzeyini iyice ortaya çıkaracak kadar geniş ölçü­de açıldıktan sonra uygun bir teknikle elektrotlar karıncığa tutturulur. Ardın­dan karnın derialtı dokusu içinde bir cep oluşturularak elektrotların bağlandı­ğı kutu cebe yerleştirilir. Kalple uyarıcı­nın bulunduğu kutu arasındaki elektrot­lar hep derinin altından gider; hiçbir noktada üstüne çıkmaz.

Kalp Pilinin Kullanıldığı DurumlarKalbin boşluk­larına uyarı gönderen bir pacemaker’m kullanıldığı ikinci bir yöntemde, içinde elektrot bulunan bir kateter dış boyun toplardamarı ve üst anatoplardamar aracılığıyla sağ karıncığa sokulur. Uya­rıcının bulunduğu kutu ise göğüs böl­gesinde derinin altına yerleştirilir. Bu yöntemin üstünlüğü, göğsün ve kalp dış zarının açılmasını gerektirmemesidir; sonuçları da karıncık duvarına tut­turulan elektrotu pacemaker’larınki ka­dar iyidir.

Buna karşılık tek olumsuz yanı, kateterin uyarıcı noktası ile kalp iç zar yüzeyi arasındaki temasın kay­bolma olasılığıdır. Ama hangi yöntem uygulanırsa uygulansın pacemaker ta­kıldığında doğal kalp ritminin yerini pacemaker’ın ürettiği yapay ritim alır. Uyarı, karıncıkta elektrotların iyileştirildiği bölgeden başlayarak bütün kal­be yayılır.

Aygıt kalbin hep aynı sık­lıkta atmasını sağlar; bu ritim, dinlen­me ve hafif bedensel egzersizler sıra­sında vücudun gereksinimini karşıla­maya yeter. Pilli modellerin ortalama dayanma süresi 2-3 yıldır; çocuklara takılan daha küçük boyuttakiler için bu süre iki yıldan azdır. Ama günümüz­de daha çok yaklaşık altı yıl dayanan lityumlu pacemaker’lar kullanılmakta­dır; bunların güvenilirliği geleneksel pilli modellerle aynıdır. Uyarıcı aygıt gerektiğinde basit bir girişimle değişti­rilebilir. Kalbe bağlanan elektrotlar ise bozulmadıkça değiştirilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular