tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kan Gruplarının Uyumu

Dört ana kan grubu mevcuttur: A, B, AB ve 0. Bu grupların her biri de kendi içinde Rh gruplarına ayrılır: Rh pozitif ve Rh negatif. Kan grubu, hücre üzerindeki antijenler tarafından belirlenir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, en yaygın kan grubu 0 pozitif; en nadir kan grubu da AB negatiftir.

Kan grubu 0 olan kişiler, “evrensel verici (donör)” olarak adlandırılır; acil bir durumda, bu kişilerin kanı herkese verile­bilir. Kan grubu AB olan kişiler “evrensel alıcı”dır; acil bir durumda, bu kişiler herkesten kan alabilirler.

Buradaki tabloda gösterildiği üzere; kan grubunuz A ya da B ise, kanınız sadece belirli grup kanlarla uyumludur. Kan veren (bağışlayan) kişinin kan grubu, kanı alacak olan kişinin kan grubuyla uyumlu değilse; ateş, üşüme nöbetleri, sırt ağrısı ve nefessiz kalma ile karakterize, potansiyel olarak şiddetli bir transfüzyon (nakil) reaksiyonu oluşur. Şiddetli vakalarda, şok

KAN GRUBUNUZ AŞAĞIDAKİ KAN GRUPLA- BUYSA BUNLARDAN KAN ALABİLİRSİNİZ

A

A,0

B

B, 0

AB

A, B, AB, 0

0

O

ya da organ yetmezliği gelişir. Size kan transfüzyonu (nakli) yapılmadan önce, kan grubunuzun dikkatli bir şekilde belir­lenmesinin nedeni budur. Kanınızla uyumlu olmayabilecek diğer “minör” kan grupları bulunduğundan, ana kan grubu eşleşse bile halen bir transfüzyon (nakil) reaksiyonu olasılığı mevcuttur.

Ancak, bu tür transfüzyonlar (nakiller) nedeniyle oluşan reaksiyonlar kolayca tedavi edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular