tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kanda Azotlu Bileşiklerin Artmasına Bağlı Kemik Bozukluğu

Ağır bir kronik böbrek yetmezliği türüdür. Hastalık Özellikle çocuklar­da, vücutta fosfat ve asit özellikteki artık maddelerin birikmesi ve D vitamininin yeterince etkin hale getirilememesi ile birlikte seyreder. Vücutta fosfat tutulması ikincil hiperparatiroidizme (kanda paratiroit hormonun artması), asit Özellikteki artık maddelerin birikmesi ise kan ve dokularda asitliğin artmasına (asidoz) yol açar.

Besinlerle alınan ya da güneş ışığının etkisiyle deride bireşimlenen D vitamini etkisini yalnızca karaciğer ve böbrek tarafından “etkin” hale getirildikten sonra gösterebilir; böbrek yetmezliğinde doku yıkımı ne­deniyle böbrek bu vitamini yeterince etkinleştiremez, ayrıca kandaki fosfor miktarının artmasıyla bu vitaminin etkinliği bütünüyle ortadan kalkar.

Hiperfosfatemi, hipokalsemi (kan kalsiyum düzeyinin azalması), D vi­tamini yetersizliği ve asidoz, kemikte raşitizminkine benzer yapı bo­zukluklarına yol açan hiperazotemik psteodistrofinin başlıca etkenleri­dir.
Hiperazotemik osteodistrofi ve buna bağlı kalsiyum, fosfor ve D vita­mini metabolizması bozuklukları, birçok kronik böbrek yetmezliği ol­gusunda nedeni tam olarak çözülmemiş bir sorundur. Bu sorun büyü­meyi de engellediğinden özellikle çocuklarda büyüK önem taşır. Bü­yüme geriliklerini önlemek için beslenmede fosforu azaltmak, kalsiyu­mu artırmak ve ek D vitamini vermek gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular