tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kanser ve Tedavisi

Meme kanserini erken dönemde yakalamak için her kadına 35 yaşında bir kez mamografi öneriliyor. Sorun tespit edilmezse bir sonraki kontrol 40 yaşına kadar ertelenebilir. Ancak 40’ından sonra her kadının yılda bir kez mamografi yaptırması şart.

Tümörün Tekrarlama Riski Var mıdır?

2.5 sene önce yeğenimin kulağının arkasında bir kitle çıktı. Sinir sistemi tümörü (glomerulus juguera) tanısı konuldu. Ameliyatla tümörün yarısı alınabildi. Daha sonra ışın tedavisi yapıldı. Yeğenim 6 ayda bir kontrolden geçiyor. Acaba tümör tekrar büyür mü?

Cevap:

Glomerulus juguera, çok nadir görülen bir kanser türüdür. Tümör, kulak arkasındaki sinir ve damar ağına yakın olduğu için tam çıkarılmamış. Bu nedenle de radyoterapi yapılmış. Glomerulus juguera çok yavaş büyür fakat kemoterapiye ve radyoterapiye az cevap verir. Ameliyatla tam çıkarılabilseydi tam şifa sağlanırdı. Tümörün nüks etme riski var. Bu nedenle yeğeniniz sıkı kontrolde olsun. MR ve bilgisayarlı tomografiyle tümörlü bölge takip edilsin.


Beyin Tümörü Nedeniyle Kör Olma Riski Var mı?

Hastamızın beyninde çıkan tümöre astrositom tanısı konuldu. Şu anda hastamız çift görüyor. Bazı doktorlar bu sorunun tümörden, bazıları da kullandığı ilaçlardan olduğunu söylüyor. Sizce hastamızın kör kalma riski var mı?

Cevap:

Astrositonı’un dereceleri var. Astrositom 1 ve 2’de tümörün çoğalma özelliği daha azdır. Tümör tam olarak çıkarılırsa hastanın temelli kurtulma şansı yüksektir. Astrositom 2 ve 3’te nüks riski vardır. Özellikle astrositom 3’te cerrahiden sonra radyoterapi, gerekirse kemoterapi yapılır. Tahmin ediyorum ki, hastanızda tümör tam olarak çıkarılmadı. Bu durumda radyasyon onkoloğu ve onkolog durumu değerlendirerek radyoterapi uygulanmasına karar verebilir.

Görme sorunu, tümörün yerinden kaynaklanabilir. Ama hastanızın filmlerini görmediğim için görme kaybının olup olmayacağıyla ilgili net bir bilgi veremeyeceğim.

Aşağıda Pankreas Kanseri ile ilgili bir video izleyeceksiniz.

Aşağıda “Kanser, bir virüs ya da bakteri midir yoksa bir gen hastalığı mıdır? Kanser nasıl tedavi edilir?” gibi sorulara cevap alabileceğiniz geniş bir video izleyeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular