tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Karaciğer Hastalıkları – 3

Karaciğer naklinin yaygınlaşabilmesi için organ bağışıyla ilgili yasaların gözden geçirilmesi, aynı zamanda kamuoyunun ve tıbbi personelin bu konuda doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Öldürücü Hepatit

1980’lerin başına değin bu hastalıkta karaciğer nakline karşı çıkılmış, gerek­çe olarak da uygulanması böylesine zor olan tedavi yönteminin oldukça başarı­sız sonuç vermesi ve bu hastalıkta kara­ciğer işlevlerinin yeniden düzelebileceği (çok düşük bir olasılık) öne sürül­müştür.

İlk nakillerin çoğu beyin işlev­lerinde çok ağır bozukluk (4. evre ko­ma) ortaya çıkmış hastalara uygulan­mıştır; bu durum karaciğer naklinden sonraki yüksek ölüm oranını açıklamak­tadır. Son zamanlarda ise bu hastaların metabolizmasının daha iyi desteklenme­si ve herhangi bir kötüleşme görülme­yen dönemlerde bile karaciğerin biyo­kimyasal durumunun yalandan izlenme­si ağır gidişli olguların saptanmasını ve karaciğer naklinin daha erken uygulan­masını sağlamıştır.

Uygun verici bulu­narak karaciğer naklinin hastalığın ge­rektirdiği kadar hızla uygulanabildiği olgularda alınan sonuçlar cesaret verici­dir. Bunlarda hastaların yüzde 60’a ya­kını bir yılın sonunda sağ kalmıştır.

Bu durum öldürücü hepatitte karaci­ğer naklinin gittikçe yaygınlaşmasına ve çeşitli merkezlerdeki uygulamanın sürekli artmasına yol açmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular