tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Kekemelik nasıl geçer?

Kekemelik

Sıkça karşılaşılan konuşma bozukluğudur kekemelik.

Sebepleri;

Gırtlağın etrafındaki kasların uyumlu çalışmamasından meydana gelir. Çocuklukta, yetişkinler de ve ya daha da ileriki yaşlarda da çıkabilir.  Fizyolojik ya da psikolojik olarak da meydana gelebilir.

Fizyolojik olan kekemeliklerde konuşma ile nefes egzersizleri ile beraber var ise kekemelikten dolayı belirmiş psikolojik problemler uzman kişiler tarafından düzeltilmeye çalışılması gerekir. İlerleyen yaşlarda meydana gelen psikolojik kekemelik tedavisi, endişelerin giderilmesi ile mümkün olur.

Tedavisi için Şifalı bitkilerden Öneriler;

  • 1 litre suya incecik doğranmış bir avuç ısırgan otu koyup kaynatınız ve süzüp arda kalan posayı bir tülbente koyup enseye kompres yapınız.
  • 2 avuç incecik doğranmış taze binbirdelik otunun çiçeğini bir şişenin içerisine azına kadar dolu olacak halde koyunuz ve de üstüne saf ispirto koyup, iyice ağzını kapatınız. 2 hafta güneş görecek ya da sıcak ortamda bekletiniz. Günde bir çorba kaşığı suya 10-15 damla damlatarak kullanınız.
  • Yarım yemek kaşığı papatya ve naneyi havanda güzelce dövünüz, ardından yarım su bardağı süzme balın içerinse koyup macun şekline getiriniz. Karışımdan yarım yemek kaşığı ağzınıza alıp uzun süre diliniz ile ağzınızda çeviriniz.
  • İki avuç incecik doğranmış, güneşin altından toplanan ve de taze olan binbirdelik otu çiçeğini bir şişenin içine ağzına kadar doldurunuz ve üstüne saf zeytinyağını doldurup, ağzını iyice kapatıp 2-3 hafta güneş alacağı ya da sıcak olan bir yerde bekletiniz. Bu sürede şişedeki yağ kırmızıya döndükten sonra ayrı bir şişeye süzünüz. Bu hazırladığınız yağla günde bir defa dışarıdan gırtlağa masaj yapılarak kullanılır.
  • Yarım su bardağı kaynar suya yarım tatlı kaşığı incecik doğranmış kedi otunu atınız ve demlenmesi için birkaç dakika bekleyiniz. Süzdükten sonra günde iki defa sabahları ve akşamları olacak şekilde içiniz.
  • Bir bardak kaynar suya havan içerisinde dövüp un gibi yapılmış hardal tohumundan yarım tatlı kaşığı koyunuz ve yarım tatlı kaşığı kekikte ekleyip ılıması için bekleyip gargara olarak kullanınız. Sabah akşam iki sefer yapınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular